Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
9240
rok szkolny
2011/2012

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Bajki pisane przez dzieci

Pierwsze doświadczenia z książką najczęściej decydują o późniejszych zamiłowaniach do literatury. Dzieci będą miały wtedy swoich ulubionych bohaterów, sięgną po ukochaną książkę po wielu latach oraz będą w stanie przeczytać szkolne lektury.
Nie od razu dzieci napisały swoje bajki. Przedtem odbył się cały cykl zajęć, które przygotowały dzieci do tworzenia swoich małych dzieł.
Podczas zajęć dzieci świetnie się bawiły, a przy okazji przypomniały sobie bajki, które wcześniej już znały. Do Krainy Bajek i Baśni przybyły księżniczki, królowie, rycerze, Kot w butach, Alicja z Krainy Czarów, Król Lew, Jaś i Małgosia, Pinokio i wiele innych postaci.
Następnie malowały ilustracje i swoich ulubionych bohaterów, wysłuchały bajkę "Jaś i Małgosia", zainspirowane wcześniejszymi przeżyciami na zajęciach nabrały chęci do tworzenia własnych bajek.
Bajki są pisane techniką swobodnych tekstów na podstawie pedagogiki Celestyna Freineta. Oto niektóre z nich.


REKLAMA


Dziewczynka i czarownica

Za górami za lasami stała chatka. A w tej chatce mieszkała dziewczynka. Dziewczynka wybrała się do swojej babci. Po drodze spotkała koleżankę, potem kolegę. Nagle dzieci spotkały lisa, ale on nie był groźny. Potem spotkały jeszcze śliczną sarenkę. A potem strasznego dzika. Wszyscy doszli do domu babci i tam bawiły się w bańki mydlane, które były kolorowe.
Wołały wesoło i głośno. Nagle z bańki wyskoczyła czarownica. Była zła, stara, w dużym kapturze i straszyła. Spodobała się dzieciom ta zabawa i znowu chciały się w to bawić.

Filip


Bajka o złej królowej

Za górami za lasami żyła księżniczka. Lubiła zabawę w bańki mydlane. Pewnego razu podczas zabawy spotkała czarownicę. Wystraszyła się; - Uuuuuuuuuuuuuuuuuu
Czarownica była straszna; miała długie, czarne paznokcie i była pomarszczona. Miała czarny strój. Schowana była w szklanej kuli i mówiła: Abrakadara…

Maksio


Bańki mydlane

Dawno temu za siedmioma rzekami żyła sobie królewna. Mieszkała w domu z księciem Karolem Wielkim. W tym domu coś straszyło. Była to zła czarownica, która czarowała. Zła czarownica puszczała do królewny i księcia bańki mydlane. Były to zaczarowane bańki, wypełnione płynem. Jak bańka pękała to płyn wylatywał i zatruwał. Ale książę i księżniczka znały podstęp czarownicy i nie dali się nabrać. Nagle jedna bańka porwała czarownicę w górę i wszyscy się ucieszyli.

Karol


Mała laleczka

Spała sobie lalka w łóżeczku i śniło jej się, że przyszła do niej Baba Jaga. Baba Jaga pocałowała laleczkę. Lalka obudziła się, zobaczyła straszną czarownicę. Tata przybiegł i przegonił zły sen laleczki.

Irenka


Bajka o dziewczynce Julii

Dawno temu żyła dziewczynka Julia. Kiedyś wybrała się do zamku. Tam na wieży spotkała starą wiedźmę. Gdy ją zobaczyła uciekła z krzykiem: - Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.
Spotkała mamę i przytuliła się do niej mocno i zawołała; - Mamo, mamo boję się!

Wiktoria


Królewna i czarownica

Za górami, za lasami i siedmioma rzekami żyła sobie dziewczynka o imieniu Sandra. Sandra była królewną. Pewnego razu obudziła się i zobaczyła za oknem mnóstwo baloników. Pomyślała tyle, tyle baloników. I wyszła radosna i tańczyła wokół i bawiła się wesoło. Nagle w jednym baloniku zobaczyła czarownicę. Strasznie się jej bała, ale baloniki ukryły królewnę przed złą babą.

Julia


Pułapka na czarownicę

Za górami, za lasami mieszkała księżniczka. Pewnego dnia szła do domu. Po drodze spotkała ją czarownica. Czarownica była okropna, taka czarna. Uwięziła dziewczynkę w zamku. Źle jej było, płakała za mamą. I wtedy przyszedł do zamku kolega i uratował koleżankę. Przyszła czarownica, patrzy a tu pusto !? Szukała jej i szukała, Az wpadła w pułapkę. I została tam do końca życia.

Kuba P.


Bajka

Dawno, dawno temu za lasami stała wieża, a w tej wieży żyła sobie królewska rodzina. Królowa była zła, mogła zamieniać się w ptaka, w mysz, a nawet w wilka. Królowa wchodziła na wieżę i czarowała bańki. Kiedyś tak dmuchała i zobaczyła w środku, w bańce małą dziewczynkę o imieniu Kamila. I chciała sprawić tak, aby znaleźć się w środku bańki i złapać dziewczynkę. Nagle bańka złej królowej pękła. Królowa wypadła na kamienie, a dziewczynka była lekka i unosiła się wysoko w górę.

Martyna


Zła czarownica

Za górami stała chatka. A w tej chatce mieszkała pewna rodzina. Była zima. Spadły wszystkie liście z drzew. Ale był ktoś kto się wcale tym nie martwił, była to dziewczynka. Tego wieczoru bawiła się w dmuchanie baniek mydlanych. Z baniek wyskakiwały wesołe zwierzątka. I tak minęło siedem dni. Wyszło słońce i zrobiło się bardzo gorąco. I znowu zimno. I tak minął rok. Dziewczynka tak samo, kiedy było jej nudno w domu, puszczała banki mydlane.
Nagle ktoś zawołał; - Hokus pokus !!! Trzy kije!!!
I z bańki wyskoczyła stara baba, która wszystkich straszyła. Gdy minął rok dziewczynka nie chciała już bawić się w puszczanie baniek mydlanych, bo bała się czarownicy.

Andrzej


Dziewczynka i Baba Jaga

Dawno temu żyła sobie dziewczynka. Pewnego dnia wybrała się do babci w odwiedziny. Zaniosła babci kosz słodyczy. Wracając do domu dziewczynka zauważyła, że ruszają się krzaki. Z krzaków wyskoczyła Baba Jaga. I śmiała się:
- Ha, ha, ha!!! Mam cię!!!
Porwała dziewczynkę do swojego domu. Chciała ugotować ją w kotle i zjeść na obiad. Ale się nie udało. Dziewczynka była sprytna. Uciekła do lasu i schowała się do bąbelków, aby nie było jej widać. Ale Baba Jaga była przebiegła i schowała się też do bąbelka. Ale to jej nie pomogło, bo dziewczynka miała igłę, przekłuła bańkę i uciekła do rodziców, do domu. A baba została w bąblu na wieki.

Lena


Ładna zabawa

Dawno, dawno temu była sobie dziewczynka. Pewnego dnia obudziła się i zobaczyła balony za oknem. Fruwały wysoko, aż do nieba. Pomyślała, że to ładna zabawa, tyle kolorowych baloników. Wstała i wyszła na podwórko i też bawiła się balonami.

Mateusz Cz.


Dawno temu

Dawno, dawno temu żyła sobie śpiąca królewna. Zła królowa chciała zrobić jej krzywdę. Ale dobre wróżki zaczarowały ją i włożyły do szklanej kuli. Piękny król zobaczył królewnę i chciał ją uwolnić, ale nie udało mu się. Królowa ukłuła wszystkich zatrutą igłą i wszyscy zasnęli i zostali zamknięci w tych szklanych kulkach na zawsze.

Oksana


Bajka o księżniczce Agnieszce

Dawno, dawno temu za górami, za lasami żyła czarownica. Była zła i czarowała wszystkich w ptaki. Ale księżniczkę Agnieszkę nie udało jej się zaczarować, bo dziewczynka wymknęła się jej w bańce mydlanej. Nagle bańka pękła i zrobiła tak; - Puchchch!!! Narobiła hałasu. Czarownica przestraszyła się i wpadła do lawy i tam się utopiła.

Miłosz


Barbara Przytuła


Zaświadczenie onlinenumer online: 258 gości

reklama