Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
9258
rok szkolny
2011/2012

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

"Przyjaciele Zippiego" - dlaczego warto realizować program profilaktyczny mający na celu zdrowie psychiczne i emocjonalne małych dzieci ?

Współczesna edukacja stawia coraz wyższe wymagania przed nauczycielem, przygotowującym dziecko do podjęcia nauki w szkole.

Jako nauczyciel z wieloletnim stażem, w pracy z dziećmi bazowałam na wielu programach, które uatrakcyjniały moje działania, wnosiły wiele nowego i dawały poczucie, że o niczym nie zapomniałam. Byłam pewna, że swoją pracę wykonuję najlepiej jak można, ale myliłam się. Przekonałam się o tym dopiero wtedy, kiedy zaczęłam realizować program, który mnie zafascynował. Na początku myślałam, program jak wiele innych, właściwie nawet nie byłam przekonana o słuszności wprowadzenia jeszcze jednego, dodatkowego. Ale o wartości przekazywanych treści przekonałam się w czasie realizacji programu, a właściwie nie realizacji, ale przeżywania razem z dziećmi zainspirowanych sytuacji, w których to one były głównymi bohaterami. Razem poznawaliśmy się na nowo, uczyliśmy się siebie słuchać. Rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy swoje uczucia, poszukiwaliśmy sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Rozmawialiśmy o przyjaźni, o stracie i zmianie i o tym jak sobie radzić kiedy czujemy się samotni i odrzuceni. Wspólnie odkrywaliśmy jak wiele radości może dać pomaganie innym. Jednak najbardziej fascynujące było obserwowanie dzieci, jak zdobytą wiedzę i umiejętności stosowały w codziennych sytuacjach. Rodzice również zauważali pozytywne zmiany w zachowaniu swoich dzieci, często dzielili się swoimi spostrzeżeniami.


REKLAMA

Inną zaletą tego programu jest korelacja z podstawą programową wychowania przedszkolnego, co daje możliwość realizowania treści społeczno - emocjonalnych w sposób zaplanowany, kompleksowy i uporządkowany.

Do realizacji programu zachęcam wszystkich nauczycieli, którzy chcą na nowo poznać swoich wychowanków, aby razem z nimi przeżyć wspaniałą przygodę.

mgr Elżbieta Widocka
realizator i trener programu
Przedszkole nr 34
w Koszalinie


Zaświadczenie onlinenumer online: 135 gości

reklama