Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
94
rok szkolny
2002/2003

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

"Moje marzenie" - koncert entuzjazmu dla sztuki i życia

21 marca 2003r. o godz. 18.00 w Sali Kongresowej w Warszawie miało miejsce widowisko muzyczne "Moje marzenie" w wykonaniu Chińskiego Zespołu Artystów Niepełnosprawnych. Koncert odbył się z inicjatywy Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej "Porozumienie bez barier".

Sala Kongresowa wypełniona była po brzegi. Przybyły osoby niepełnosprawne z całego kraju ze swymi opiekunami i wolontariuszami. Wśród zaproszonych przez Panią Prezydentową J. Kwaśniewską byli też uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Bytowie wraz z opiekunami - dyrektorem Kazimierzem Kerlinem i Ireną Janikowską.

Koncert prowadziła Grażyna Torbicka i Zbigniew Grzegorzewski (tłumacz języka migowego). Honorowymi gośćmi była para prezydencka, marszałek Sejmu z żoną, ministrowie, przedstawiciele episkopatu i duchowieństwa, znane osobistości ze świata kultury i sztuki.

Spotkanie rozpoczęło przemówienie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Prezydent nawiązał do faktu ogłoszenia w krajach Unii Europejskiej roku 2003 Rokiem Osób Niepełnosprawnych. Mówił o powinności promowania pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych. Wyraził wiarę, że obecny rok będzie kolejnym ważnym etapem likwidacji tych barier, które uniemożliwiają niepełnosprawnym korzystanie ze wszystkich przynależnych im praw. Tym bardziej, że dla ludzi dobrej woli nie ma barier. Często nawet jesteśmy lepsi, niż to okazujemy na co dzień. Prezydent nie ukrywał wzruszenia mówiąc, że uczestniczymy nie tylko w koncercie, ale w święcie oraz dziękując za ten wieczór marzeń, które rzeczywiście mogą się spełnić.

Występ rozpoczął niewidomy od urodzenia Sun Yan dwoma utworami Fryderyka Chopina. Od lat jego marzeniem było przyjechać do miejsca urodzenia polskiego kompozytora i móc zagrać dla polskiej publiczności. Marzenia te spełniły się, a wykonanie utworów zachwyciło wszystkich swoją ekspresją i perfekcyjnością.

Zespół baletowy - 12 dziewcząt niesłyszących - wykonujący taniec "Tysiącręki Bodhisattra" był prawdziwym pokazem elegancji, lekkości, niebywałej precyzji i harmonii ruchu oraz gracji i wdzięku.

Niezwykle widowiskowy był też taniec pt. "Kiełkująca trawa" i akrobatyczny wręcz pokaz solisty bez rąk Xu Shijie.

Nie tylko pełen symboliki, ale przejmujący do głębi w swej wymowie był taniec "Skrzydła życia" w wykonaniu mężczyzn z amputowanymi nogami. Na twarzach widzów malowało się wielkie wzruszenie.


REKLAMA

Wokaliści - niewidomy Yang Haitao i urocza, pełna wdzięku Gan Rongli na wózku inwalidzkim - zaśpiewali swe utwory ujmując wszystkich niezwykłą barwą głosu.

Wyrazem hołdu dla kultury swego narodu i przynależności do jego korzeni był taniec "Żółta ziemia" w wykonaniu artystów niesłyszących. Piękno tego tańca podkreślała dynamika, ruch, ekspresja i barwa.

Na zakończenie wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, wykonując trzy wspaniałe utwory J. Schuberta, J. Brahmsa i J. Straussa. Orkiestrą dyrygował Hu Yizhou, niepełnosprawny umysłowo chłopiec z zespołem Downa. Zadziwił wszystkich niezwykłym wyczuciem rytmu i harmonii. Będąc jeszcze dzieckiem, podpatrywał orkiestrę symfoniczną, w której grał jego ojciec. W ten sposób doszedł do perfekcji w dyrygowaniu. Ujął też wszystkich spontanicznością i szczerością w okazywaniu swych uczuć.

Chiny są krajem o długiej i bogatej tradycji związanej z aktywnością osób niepełnosprawnych w sztuce. Zespół, który wystąpił w Sali Kongresowej powstał w 1987r., a jego członkowie zostali wybrani spośród najlepszych wykonawców. Od czasu swojego powstania zespół występował w ponad 30 krajach na najsłynniejszych scenach świata. Wszędzie święcił triumfy.

W swoim wystąpieniu Jolanta Kwaśniewska opowiedziała wszystkim, jak spełniło się jej marzenie. Otóż w roku 2001 została zaproszona do Pekinu na występ Zespołu Artystów Niepełnosprawnych, który wywołał na niej ogromne wrażenie i od tego czasu jej marzeniem było, aby zespół ten wystąpił w Polsce. Czyniła ku temu wszelkie starania i oto 21 marca, w dniu wiosny, 2003r. - Roku Osób Niepełnosprawnych to marzenie się spełniło.

Pani Prezydentowa dziękowała tym, którzy przyczynili się do urzeczywistnienia jej marzenia. Skierowała też prośbę do wszystkich decydentów, aby nie robili oszczędności kosztem osób niepełnosprawnych. Istnieje bowiem ciągle potrzeba większej wrażliwości i otwarcia się społeczeństwa tak, by osoby niepełnosprawne mogły aktywnie uczestniczyć we wszystkich sferach życia.

Kiedy na zakończenie spektaklu na scenie zaczęli pojawiać się wszyscy artyści, owacjom nie było końca. Publiczność na stojąco oklaskiwała wykonawców, okazując w ten sposób swój zachwyt i uznanie.

Występ Zespołu zachwycił wszystkich swoim wysokim poziomem artystycznym i profesjonalizmem. Wzbudził ogólny podziw. Przede wszystkim jednak dostarczył wielu głębokich przeżyć i ogromnych wzruszeń. Wciąż jeszcze rzadko dostrzegamy talenty i możliwości osób niepełnosprawnych. Nie potrafimy widzieć w człowieku niepełnosprawnym osoby, która myśli, czuje, marzy - słowem - żyje tak samo, jak my. Takie występy powinny skłaniać nas wszystkich do przełamywania niewłaściwego myślenia i wyobrażenia o ludziach niepełnosprawnych, a tym samym zmiany ich wizerunku.

Koncert "Moje marzenie" był wyrazem entuzjazmu dla sztuki, ale i dla życia, dla talentu artystów i dla ich silnej woli. Dla oglądających stał się inspiracją do dążenia i osiągnięcia doskonałości. Spotkanie z artystami niepełnosprawnymi było dla nas szczególnym przeżyciem. Wyszliśmy z Sali Kongresowej bogatsi o wrażenia i wzruszenia, z refleksją nad życiem i jego wartością.

Irena Kuźma-Janikowska
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bytowie


Zaświadczenie onlinenumer online: 71 gości

reklama