Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
9675
rok szkolny
2011/2012

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Sprawozdanie z Festynu Średniowiecznego

Dnia 25.05.2012 roku w Prywatnym Przedszkolu "Pod Muchomorkiem" w Toruniu odbył się Festyn Średniowieczny zorganizowany przy pomocy bractwa Targ Age, Roty Zbrojnej Grodu Lubicz , Rycerzy Chorągwii Toruńskiej oraz pana Piotra Pietruckiego. Festyn ten był ukoronowaniem całorocznej pracy w myśl głównego tematu planu rocznego "Toruń stary Toruń nadwiślański gród". Impreza poprzedzona była cyklicznymi spotkaniami z przewodnikami toruńskimi, którzy opowiadali historię powstania naszego miasta, pokazywali jego piękne zabytki. Opowiadania przewodników przybliżyły wychowankom sposób życia i ubierania się ludzi żyjących w dawnych czasach.


REKLAMA

Dzieci poznały także wygląd dawnych naczyń, narzędzi itp. Dzieci miały również okazję brać udział w warsztatach prowadzonych przez archeologów, podczas których poznały sposoby odkrywania przeszłości ukrytej w wykopanych przedmiotach i innych znaleziskach. Niezapomnianym przeżyciem dla naszych wychowanków była wycieczka do Zamku Bierzgłowskiego, gdzie przedszkolaki poznały gotycką architekturę, stroje, narzędzia itp. Ciekawym sposobem zetknięcia się z historią były spotkania z uczniami Gimnazjum Akademickiego i studentami UMK, którzy w sposób niezwykle obrazowy przedstawili scenki historyczne z wybranych epok. W ciągu całego roku szkolnego 2011/12 na zajęciach dydaktycznych w grupach nauczycielki wzbogacały wiedzę dzieci na temat powstania miasta Torunia i jego najstarszych zakątków oraz zabytków. Czytały legendy dotyczące rodzinnego miasta. Wykorzystując literaturę, zdjęcia i ilustracje przybliżyły najbardziej znane historyczne postacie związane z Toruniem. Przygotowania związane z festynem objęły zarówno personel i dzieci, jak również rodziców. Dzięki współpracy powstały dekoracje obejmujące makiety zamków, prace plastyczne a także średniowieczne stroje. W celu lepszego przygotowania imprezy Rada Pedagogiczna przeszła szkolenie pod kierunkiem pani Danuty Potręć z KPCEN w Toruniu.

ilustracja

Podczas imprezy średniowiecznej dzieci oglądały walki rycerskie, mogły sprawdzić swoje umiejętności w rzucie podkową do celu, strzelaniu z łuku, siekaniu kapusty toporem. Lepiły garnki z gliny, obserwowały sposób dawnego bicia monet. Odważni przedszkolaki mogły się sprawdzić w starciach z rycerzami na gumowe miecze. Dorośli uczestnicy festynu bawili się świetnie między innymi podczas przeciągania liny. Przy stanowisku archeologicznym dzieci próbowały swoich sił w poszukiwaniu śladów historii odkopując stare skorupy naczyń w piasku. Na festynie nie zabrakło ciekawych stoisk z elementami uzbrojenia rycerzy, dawnymi naczyniami, narzędziami itp. Niewątpliwą atrakcją dla wszystkich był staropolski posiłek w formie chleba ze smalcem, kiszonych ogórków, pieczonej kiełbaski.

Podsumowując można stwierdzić, że wszyscy biorący udział w festynie mogli "dotknąć" historii i przeżyć niezapomniane chwile. Wspomnienia z festynu średniowiecznego pozostaną na długo w pamięci dzieci i dorosłych.

Urszula Jasińska, Elżbieta Churska
Prywatne Przedszkole "Pod Muchomorkiem"
w Toruniu


Zaświadczenie onlinenumer online: 126 gości

reklama