Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
977
rok szkolny
2004/2005

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Warsztaty plastyczne w moim przedszkolu

W swojej pracy dydaktyczno-wychowawczej ciągle poszukuję nowych metod i technik stymulujących twórczą aktywność dziecka. Działalność plastyczna nie powinna ograniczać się do podejmowania ciągle tych samych zadań, na tych samych materiałach, w tych samych miejscach. Im ciekawsze miejsce i bogactwo materiałów, tym bardziej pobudzona wyobraźnia i ciekawszy jej wytwór. W poszukiwaniu nowych technik plastycznych pomogły nam zorganizowane warsztaty plastyczne prowadzone przez fachowców w tej dziedzinie.

Już w wieku przedszkolnym możemy organizować warsztaty plastyczne w grupach dzieci od trzech lat do sześciu. Ja w swoim przedszkolu zorganizowałam takie warsztaty przy współpracy artysty grafika Magdy Munje. Zorganizowanie takich warsztatów wymagało trafnego dokonania stopnia trudności technik plastycznych ponieważ w naszym przedszkolu jest tylko jeden oddział mieszany (3, 4, 5, 6 latki). Zaproszona artystka najpierw dokonała pokazu narzędzi i materiałów z jakich korzystały dzieci w trakcie swojej pracy, następnie Pani Magda wykonała pracę rylcem na kawałku arkuszu ze stali, dzieci obejrzały wykonaną prace z żywym zainteresowaniem nawet te najmłodsze. W dalszej kolejności dzieci przeszły do działania, miały możliwość wykonania prac plastycznych poniżej opisanymi technikami plastycznymi.

WYDRAPYWANKA NA KARTONIE

Jasny karton zamalowujemy kilkoma warstwami ciemnego tuszu kreślarskiego. Po wyschnięciu wydrapujemy na kartonie wzór usuwając tusz ostrym narzędziem (my wykorzystaliśmy w tym celu wykałaczki) do pojawienia się podkładu. Dzieciom młodszym wcześniej przygotowałyśmy szkic na tuszu jasna kredką ołówkową.

WYDRAPYWANKA NA PODKŁADZIE ŚWIECÓWEK

Kartę z bloku technicznego zamalowujemy kredkami świecowymi w różnych kolorach, malujemy pasy lub kolorowe plamy (najlepiej wesołych kolorów kredek), pokrywamy cały rysunek ciemnym kolorem rozcieńczonym tuszem kreślarskim Po całkowitym wyschnięciu tuszu wydrapujemy ostrym narzędziem wzór.


REKLAMA

ODBITKI WIKOLOWE

Do wykonania pracy wykorzystujemy gładki karton z bloku technicznego lub kredowy. Malujemy prosty obrazek nanosząc pędzlem grubą warstwę wikolu i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Następnie pokrywamy elementy rysunku rozrzedzoną farba plakatową, karton z rysunkiem przykrywamy kartką papieru i masujemy dłońmi, odbijamy. Z przygotowane płytki wikolowej możemy wykonywać odbitki wielokrotnie. Dzieciom młodszym wcześniej przygotowujemy obrazki wikolowe, one pokrywają je farba plakatowa i odbijają na arkuszu papieru.

MONOTYPIA GRAFICZNA NA KARTONIE

W pierwszej kolejności pokrywamy tekturę farbą plakatową średniej gęstości i odkładamy do lekkiego przeschnięcia, tektura powinna być wilgotna, ale nie mokra. Na tak przygotowany karton nakładamy kartkę papieru i kredką lub ołówkiem wykonujemy na niej rysunek. Im mocniej dziecko naciska kredką lub ołówkiem tym będzie ciemniejsza linia rysunku na odwrocie kartki. Wypełnienie konturów rysunku wykonały dzieci poprzez dociskanie papieru w wybranych miejsca palcami i kredką. Następnie obiekt ściągamy z kartonu i odkładamy do suszenia. Odbitka dała nam lustrzane odbicie naszego rysunku. Wszystkie prace plastyczne posłużyły nam do zorganizowania wystawy plastyczne w przedszkolu, na którą zostali zaproszeni rodzice, uczniowie zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej I-III jak również dzieci z osiedla nie chodzące do przedszkolu w wieku od 3 do 6 lat.

mgr Beata Krystyna Łazicka


Zaświadczenie onlinenumer online: 95 gości

reklama