Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
9797
rok szkolny
2011/2012

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Opis i analiza przypadku rozpoznawania i rozwiązywania problemu trudności szkolnych i wychowawczych ucznia z Zespołem Aspergera

Każde dziecko jest jedyne w swoim rodzaju, ma swoja własną osobowość, odmienne uzdolnienia i możliwości funkcjonowania. Również osoby z dysfunkcjami posiadają różnorodne cechy osobowościowe, mocne i słabe strony, mniejsze lub większe możliwości do pełnego rozwoju, poprawnego funkcjonowania w społeczeństwie, osiągania sukcesów lub porażek. W naszej codziennej pracy nauczyciela często spotykamy się z wieloma różnorodnymi zaburzeniami funkcjonowania i zachowania wśród uczniów. Liczebność takich przypadków w ostatnich latach zdecydowanie wzrosła i niezależnie od przyczyn takiej sytuacji to nauczyciele muszą radzić sobie w swojej pracy z takimi zaburzeniami występującymi wśród uczniów.


REKLAMA

Chciałabym napisać o jednym z takich zaburzeń, których geneza nie została jeszcze do końca poznana, a występowanie takiego zaburzenia stale wzrasta. Mowa tu o Zespole Aspergera (ZA). Jest to zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, kwalifikowane do spektrum autyzmu. Dysfunkcja ta powoduje znaczne utrudnienia w komunikacji i kontaktach międzyludzkich, ogranicza logiczne myślenie i działanie, zaburza koordynację ruchową, rodzi problemy emocjonalne oraz anomalie wymowy. Osoby dotknięte tym zespołem zaburzeń nie są zdolne do nawiązywania poprawnych relacji i więzi w otoczeniu społecznym.

Dobry poziom intelektualny sprawia, że dzieci z zespołem Aspergera chodzą do normalnych placówek oświatowo-wychowawczych, a rozpoznanie zaburzenia, najczęściej w związku z narastającymi kłopotami wychowawczymi – następuje zbyt późno lub jest ono nieprawidłowe. Jak ważna jest prawidłowa diagnoza oraz wiek dziecka, gdy jest ona stawiana, przekonałam się osobiście na przykładzie mojego ucznia, u którego ostatecznie stwierdzono właśnie zespół Aspergera.

(...)

Pełna publikacja do pobrania bezpośrednio ze stron serwisu:

pobierz (ZIP)
Program WinZip 8.0 dostępny w Pomocy

Małgorzata Krybuś


Zaświadczenie onlinenumer online: 174 gości

reklama