Czym różni się restrukturyzacja od upadłości?

Strona głównaPoradnikiCzym różni się restrukturyzacja od upadłości?

W każdym biznesie mogą pojawić się trudne czasy finansowe, które wymagają szybkich i skutecznych działań. Gdy firma zaczyna borykać się z problemami finansowymi, pojawia się pytanie: co robić? Dwie główne opcje, które można rozważyć, to restrukturyzacja i w gorszym przypadku upadłość. Czym różni się restrukturyzacja od upadłości? I którą opcję wybrać?

Artykuł sponsorowany

Na czym polega restrukturyzacja firm?

Restrukturyzacja firm https://habzafinanse.com.pl/restrukturyzacja-przedsiebiorstw/ to proces, który ma na celu poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Głównym celem jest zrestrukturyzowanie zadłużenia i zawarcie układu z wierzycielami. Czym wyróżnia się ta forma ratowania przedsiębiorstwa?

W przypadku restrukturyzacji firma nadal działa. Proces ten ma na celu umożliwienie dłużnikowi kontynuowania działalności, choć często w zmienionej formie. W rezultacie zatrudnienie i wartość firmy są zwykle zachowywane.

Tak więc restrukturyzacja ma na celu negocjowanie nowych warunków spłaty długu, takich jak niższe stopy procentowe, wydłużenie okresu spłaty lub nawet częściowe umorzenie długu. To pomaga zmniejszyć obciążenie finansowe przedsiębiorstwa. Do tego podczas restrukturyzacji przedsiębiorstwo zachowuje kontrolę nad procesem. Zarząd podejmuje decyzje dotyczące przyszłości firmy i negocjuje warunki układu z wierzycielami.

Na czym polega upadłość firmy?

Jak możemy się domyśleć, upadłość oznacza całkowitą likwidację przedsiębiorstwa. Główną cechą upadłości jest brak dalszego funkcjonowania dłużnika na rynku. Tak więc w przypadku upadłości przedsiębiorstwo zostaje zlikwidowane. Wszystkie aktywa firmy są sprzedawane, a uzyskane środki są używane do spłaty wierzycieli.

Kiedy zdecydować się na takie drastyczne rozwiązanie? Upadłość jest ogłaszana, gdy przedsiębiorstwo nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań finansowych. W takim przypadku kontrolę nad procesem przejmuje sąd, a nie zarząd przedsiębiorstwa.

Którą opcję wybrać – restrukturyzację, czy upadłość?

Jeśli istnieje szansa na poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, najlepszym rozwiązaniem będzie restrukturyzacja. Dzięki restrukturyzacji firma może kontynuować działalność i uniknąć upadłości. Co więcej, jeśli zarząd chce mieć wpływ na decyzje dotyczące przyszłości firmy, restrukturyzacja może być lepszą opcją.

Jeśli jednak dług przedsiębiorstwa jest nie do spłacenia w rozsądnym czasie, a perspektywy poprawy są małe, upadłość może być lepszą opcją.

Pamiętaj, że w przypadku restrukturyzacji istotne jest, aby wierzyciele zgodzili się na nowe warunki spłaty. Jeśli negocjacje z wierzycielami nie powiodą się, upadłość może być nieunikniona.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj