Czym są mangi i dlaczego warto zacząć je czytać?

Strona głównaHumanistykaCzym są mangi i dlaczego warto zacząć je czytać?

Mangi cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród osób w różnym wieku – nie tylko nastolatków. Czym są mangi i dlaczego warto zwrócić na nie uwagę? Jakie są najpopularniejsze mangi i gdzie je kupić? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Artykuł sponsorowany

Czym są mangi?

Mangi po polsku to najciekawsze i najbardziej popularne komiksy japońskie, których popularność nieustannie rośnie. Zainteresowanie nimi sięga już nie tylko samej Japonii oraz Chin, ale bardzo widoczne jest też w świecie zachodnim. Mangi to komiksy przedstawiające bohaterów anime – ich najbardziej charakterystyczną cechą jest podobny, specyficzny styl graficzny, którym tak bardzo zachwycają się ich entuzjaści.

Czym mangi różnią się od klasycznych komiksów?

Czy manga jest podobna do klasycznych, znanych nam komiksów? Czym się od siebie różnią? Z jednej strony istnieje dużo podobieństw, ale z drugiej – są one całkowicie inne. Tym, co odróżnia Mangę od produkcji Marvela i DC, są nie tylko ilustracje wykonane w specyficznym stylu – to kreska, której nie można pomylić z niczym innym. Najistotniejsza różnica to fakt, że mangi są zazwyczaj czarno-białe.

Powód jest prozaiczny – chodzi o koszty. W Japonii fajne mangi są czytane i kupowane w tak dużej ilości, że wersje „black and white” są po prostu mniej kosztowne, bardziej ekonomiczne. Co istotne, nie są to wyłącznie historie dla nastolatków czy dzieci, tak jak mogłoby się wydawać. Gatunków jest tak wiele, że coś dla siebie znajdzie tutaj każdy – począwszy od miłośnika lekkich historii miłosnych, aż do znacznie bardziej poważnych tematów.

Jakie są najlepsze mangi?

Manga Death Note

Tak naprawdę trudno odpowiedzieć na pytanie, jakie są najlepsze mangi, ponieważ wszystko zależne jest przede wszystkim od gustu. Najlepiej przyjrzeć się opisom tytułów i wybrać to, co wydaje się warte zainteresowania. Po prostu próbować. Jeśli jednak nie masz zielonego pojęcia, od czego zacząć, możesz skorzystać z porad osób, które mają już jakieś doświadczenie lub poradników w sieci. Bardzo często można spotkać się na przykład z tytułem „Starszy Pan i kot”, polecany na rozgrzewkę, Great Teacher Onizuka, czyli mangowa klasyka gatunku. To najczęściej polecane mangi.

Dobrą opcją jest też zwrócenie się do sklepu, który oferuje tego typu komiksy i zasięgnąć fachowej porady. Dobry przykład to chociażby oferujący mangi Pixel-Shop.pl, gdzie można znaleźć wiele ciekawych tytułów. Wśród nich znajduje się na przykład Miecz Zabójcy Demonów, Black Lagoon, czy Bungou Stray Dogs.

Fajne mangi i ich rodzaje

Jeśli chcesz bardziej zagłębić się w tematykę mangi i dobrze rozpocząć przygodę z nimi, warto poznać ich podstawowe rodzaje oraz zrozumieć, do jakiego czytelnika są kierowane.

Oto najbardziej popularne typy mangi:

  • Joei – idealna propozycja dla kobiet, zarówno dorosłych, jak i młodych. Tematyka dotyczy zazwyczaj wątków miłosnych i codziennego życia bohaterki, która zwykle przekracza próg dorosłości. Jest to opcja z elementami obyczajowymi.
  • Shōjo –  opcja dla miłośników pasjonujących historii miłosnych. Zazwyczaj bohaterka jest w stanie poświęcić wszystko i musi borykać się z wieloma przeszkodami, na drodze do szczęścia.
  • Hentai – manga bogata w wątki erotyczne. Zwykle historia opiera się na jakimś wątku, ale wplatane są śmiałe sceny eortyczne.
  • Ecchi – to polecane mangi dla entuzjastów erotyki, ale tutaj stanowi ona bardziej dodatek, nie jak w przypadku Hentai, gdzie jest ona głównym elementem.

To oczywiście tylko kilka typów – często najpopularniejsze mangi, ale oczywiście to tylko wierzchołek góry możliwości. Bez problemu można znaleźć również wersje, które spodobają się dzieciom.   

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj