Głęboka relacja w małżeństwie – co to oznacza?

Strona głównaPoradnikiGłęboka relacja w małżeństwie – co to oznacza?

W związku partnerskim bardzo ważna jest głęboka, wzajemna relacja. Nie tak łatwo ją zbudować, a jeszcze trudniej utrzymywać przez lata wzajemne zainteresowanie oraz zaangażowanie w związek. Codzienność nie sprzyja takim działaniom. Warto jednak podjąć trud pogłębiania więzi, tym bardziej że mając świadomość tego, co poprawia jakość wzajemnych relacji, łatwiej jest zastosować odpowiednie kroki na drodze do tego celu.

Artykuł sponsorowany

Docenianie i podkreślanie zalet partnera

Wydaje Ci się oczywiste, że doceniasz swoją partnerkę albo swojego partnera? Przecież gdyby nie zalety Twojej drugiej połówki, to nie bylibyście razem. Wiedz jednak, że dla tej drugiej strony docenianie przez Ciebie zalet, zaangażowania we wspólne sprawy czy po prostu faktu, że jest obok, wcale nie musi być takie jasne.

Mówienie o zaletach partnera czy partnerki jest ważne z wielu powodów. Docenianie i wyrażanie wdzięczności za pozytywne cechy tej drugiej osoby wzmacnia więź między partnerami, a skupianie się na zaletach pomaga zwiększyć poczucie szczęścia i satysfakcji w związku. Mówienie o zaletach partnera buduje wzajemne wsparcie i wzmacnia poczucie jego własnej wartości. Promowanie pozytywnego obrazu partnerki czy partnera przed innymi ludźmi wzmacnia związek i sprawia, że obie strony czują się docenione i kochane.

Intensyfikacja – sposób na brak czasu

W obecnych czasach rzadko mamy dużo czasu dla siebie. Psychologowie zauważyli jednak, że nawet krótkie chwile spędzone razem, gdy intensyfikujemy doznania, mogą przynieść większą bliskość i pogłębić naszą relację. Jeśli chcesz więc położyć nacisk na urozmaicenie wspólnych chwil w sypialni, kup dildo lub inną erotyczną zabawkę, zwiększając moc wzajemnych doznań. Oczywiście jest to pewne uproszczenie – na intensyfikację w relacji należy spojrzeć szerzej, nie tylko z perspektywy intymności.

kobieta i mężczyzna, śmieją się siedząc na podłodze

Co to oznacza? Zamiast utknąć w rutynie dom-praca, warto znaleźć choć niewielką ilość czasu na wspieranie pasji i zainteresowań partnera lub partnerki albo na wspólne spędzanie czasu w inny sposób. Jeśli brakuje Wam energii i chęci na wyjście do kina, urządźcie własne kino w domu – przygotujcie przekąski, zapalcie świeczki i poproście kogoś o pomoc w opiece nad dziećmi. Zmieńcie swoją codzienną rutynę od czasu do czasu i spróbujcie czegoś nowego.

Rytuały sprzyjają pogłębianiu relacji

Rytuały odgrywają istotną rolę w pogłębianiu relacji między ludźmi. Dają one poczucie stabilności, przewidywalności i wspólnego doświadczania, a to tworzy więź i zapewnia większe zrozumienie między partnerami. Codzienne rytuały, takie jak wspólne przygotowywanie posiłków, spacer połączony z rozmową czy wieczory spędzane na czytaniu umożliwiają parze spędzenie czasu razem i tworzenie wspólnych wspomnień. Te małe, codzienne czynności wzmacniają więź emocjonalną.

Rytuały okolicznościowe, takie jak wspólne świętowanie urodzin, rocznicy czy tradycyjnych świąt, również mają ogromne znaczenie. Integrują partnerów i umożliwiają im dzielenie się radością i wzajemnym wsparciem. Rytuały mogą również służyć rozwiązywaniu konfliktów. Tworzenie przestrzeni na szczere rozmowy i wyrażanie uczuć poprzez np. cotygodniowe spotkania pomaga parze w komunikacji i rozwiązywaniu problemów. Rytuały wpływają wreszcie na budowanie poczucia bezpieczeństwa, zaufania i stabilności w relacji.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj