Egzamin IELTS (International English Language Testing System) to jeden z najchętniej wybieranych certyfikatów z języka angielskiego. Uznaje go wiele różnych instytucji edukacyjnych, jak również pracodawców, uważając go za dowód znajomości języka na wskazanym poziomie. Zdanie testu może przynieść liczne korzyści, otwierając tym samym drzwi do kariery. Zanim jednak zdecydujesz się podejść do egzaminu, musisz się do niego właściwie przygotować. Dowiedz się, jak to zrobić.
Artykuł sponsorowanyZrozumienie struktury egzaminu IELTS
Najprostszą odpowiedzią na wszelkie wątpliwości związane z certyfikatem IELTS są korepetycje angielski w serwisach takich jak BUKI (https://buki.org.pl/korepetycje/jezyk-angielski/) czy E-Korepetycje. To właśnie podczas indywidualnych zajęć masz możliwość dokładnego przeanalizowania swoich braków, a także przygotowania się do zdania testów na wysokim poziomie. Sporo pracy możesz jednak wykonać samodzielnie, żeby nie tracić czasu na korkach, a tylko skupić się na najważniejszych elementach edukacji.
Pierwszym krokiem, jaki możesz zrobić, jest dokładne zrozumienie struktury egzaminu. IELTS składa się z czterech sekcji: czytania, pisania, mówienia i słuchania. Każda z tych sekcji ocenia różne umiejętności językowe:
- Czytanie (Reading): Składa się łącznie z 40 pytań, które sprawdzają umiejętność czytania ze zrozumieniem i logicznego wyciągania wniosków.
- Pisanie (Writing): Dwie części – pierwsza obejmuje opisanie grafiki, tabeli lub diagramu, a druga to esej na zadany temat.
- Mówienie (Speaking): Trwa około 11-14 minut i składa się z trzech części: rozmowy na ogólne tematy, indywidualnej prezentacji oraz dyskusji.
- Słuchanie (Listening): Do rozwiązania jest 40 pytań dotyczących wysłuchanych nagrań, w których prezentowane są różne akcenty i style wypowiedzi.
Jeżeli na wskroś poznasz, o co chodzi w egzaminie, lepiej będziesz mógł przygotować się do jego zdania. Pomoże Ci to też określić własne niedoskonałości, które możesz potem doskonalić podczas korepetycji do IELTS.
Planowanie nauki i praktyka
Kolejnym ważnym elementem strategii przygotowawczej jest zaplanowanie kolejnych działań edukacyjnych. Chodzi o to, żeby nie robić niczego chaotycznie, lecz wypracować sobie logiczny podział obowiązków. Pomocne w tym zakresie mogą okazać się następujące wskazówki:
- Ocena początkowego poziomu. Zanim zaczniesz się uczyć, zrób sobie test diagnostyczny, co pozwoli Ci określić swoje mocne i słabe strony.
- Ustalenie celów. Określ, czego tak naprawdę oczekujesz oraz jaki wynik chcesz osiągnąć i ile czasu planujesz poświęcić na przygotowania do IELTS.
- Budowa harmonogramu. Materiału do nauki jest dużo, ale możesz podzielić go na logiczne bloki tematyczne, a następnie regularnie uczyć się w wybrane dni tygodnia.
- Systematyczna praktyka. Rozwiązuj testy, czytaj artykuły, pisz eseje, rozmawiaj po angielsku i słuchaj nagrań, a wszystko rób tak często, jak to tylko możliwe.
Wykorzystanie dostępnych zasobów i materiałów
Chcąc odpowiednio przygotować się do egzaminu, sięgaj po zdywersyfikowane metody nauki, wybierając przy tym różne zasoby i materiały. Dzięki temu urozmaicisz swoją naukę, stymulując mózg do pracy pod różnym kątem. Zapisz się na korepetycje do IELTS, bo to najlepsza metoda organizacji wiedzy i spersonalizowanej edukacji.
Warto też korzystać z podręczników i zeszytów ćwiczeń. Nieocenioną pomoc stanowią arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat, które możesz rozwiązywać samodzielnie lub z korepetytorem. Dodatkowo warto też wypróbować aplikacje mobilne do nauki języka angielskiego, którymi możesz wspierać się w wolnych chwilach.
Przygotowanie do poszczególnych sekcji egzaminu
Ten krok warto wykonać przy współpracy z wykwalifikowanym korepetytorem. Należy bowiem pamiętać, że IELTS podzielony jest na różne bloki, które sprawdzają kilka kluczowych umiejętności. Do każdej części należy przygotować się w inny sposób, a prywatne lekcje gwarantują w tym zakresie pełne wsparcie. Zapisz się na korepetycje z angielskiego wystarczająco wcześnie, aby dać sobie odpowiednio dużo czasu na przygotowanie.
Strategie radzenia sobie ze stresem podczas egzaminu
Egzamin IELTS może być stresującym przeżyciem. Świat jednak nie kończy się na zdawaniu tego certyfikatu językowego! Pamiętaj, żeby przed dniem testów dobrze się wyspać, a rano zjeść pożywne śniadanie. Jeszcze w trakcie korepetycji możesz symulować egzamin ze swoim nauczycielem, żeby wiedzieć, czego się spodziewać. Zaplanuj sobie dzień egzaminu, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik, a z pewnością wszystko będzie dobrze!
Podsumowanie
Przygotowanie do IELTS to wymaga sporo czasu i zaangażowania. Najważniejsze to zrozumieć strukturę egzaminu, zaplanować regularną naukę, a także skorzystać z różnych metod edukacyjnych. Pamiętaj, że systematyczność i konsekwencja w nauce zwykle gwarantują najlepsze rezultaty. Powodzenia!