Jak przystosować dom seniora do jego potrzeb?

Strona głównaPoradnikiJak przystosować dom seniora do jego potrzeb?

Przystosowanie domu seniora do jego oczekiwań i potrzeb bywa sporym wyzwaniem. Musimy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu takiego miejsca, tak aby każdy czuł się tutaj komfortowo. Pamiętajmy o tym, że ogromne znaczenie ma bezpieczeństwo seniora! Jak stworzyć wygodną i funkcjonalną przestrzeń? Co jest istotne podczas planowania wyposażenia domu seniora?

Artykuł sponsorowany

Wyposażenie domu seniora

Ciekawe informacje na temat wyposażenia domu seniora znajdziemy na stronie https://carework.pl/poradnik/wyposazenie-domu-seniora. Okazuje się, że odpowiednio dobrane sprzęty są ważne zarówno z punktu widzenia seniora, jak i jego opiekunów. Wyposażenie domu zapewnia wygodę w wykonywaniu wielu czynności i ergonomię pracy. Jakie sprzęty są niezbędne w domu seniora?  

Wiele zależy od tego, z jakimi problemami boryka się starsza osoba. Rehabilitanci i lekarze chętnie sięgają po specjalistyczny sprzęt typu rotory lub pionizatory. Na szczęście rynek oferuje różnorodne produkty i akcesoria, które z pewnością posłużą seniorom w codziennym życiu!

Sprzęt pomocniczy i rehabilitacyjny

Jeśli mamy do czynienia z problemem nietrzymania moczu, trzeba zadbać o wybór niezawodnych akcesoriów, zapewniających higienę i komfort. Przydatne są między innymi cewniki, wkładki urologiczne, pieluchy dla dorosłych, kaczki i baseny, podkładki na materac, majtki chłonne, czy też prześcieradła nieprzemakalne. 

Ponadto, nie zapominajmy o sprzętach rehabilitacyjnych, takich jak:

  • Wózki inwalidzkie
  • Wózki toaletowe
  • Materace przeciwodleżynowe
  • Łóżka rehabilitacyjne

Sprzęt tego typu to nie wszystko – musimy zaplanować również wyposażenia domu seniora w akcesoria codziennego użytku. 

Przydatne akcesoria

Jakie akcesoria mogą ułatwiać seniorom wykonywanie codziennych czynności? Mile widziane są uchwyty przy toalecie, podnośniki do transferu, rampy i szyny podjazdowe, windy lub schodołazy, pomoce do zakładania rajstop, chwytaki i wanny dla niepełnosprawnych. 

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich docenią sprzęty dostosowane do ich potrzeb. Mogą to być: włączniki światła na odpowiedniej wysokości, szafki z możliwością opuszczenia do poziomu blatu, pralko-suszarka, szerokie drzwi, oświetlenie przypodłogowe itp.

Komfortowy dom seniora

Nie od dziś wiadomo, że starsze osoby spędzają mnóstwo czasu w domach. Jest to związane z trudnościami w poruszaniu się, gorszą kondycją, zaburzeniami wzroku i różnymi chorobami. Często dom jest dla nich jedynym miejscem, w którym czują się dobrze. Warto zatem zadbać nie tylko o ich komfort, lecz także bezpieczeństwo na co dzień. 

Osoby starsze lubią przewidywalność i stabilność, dlatego nie powinniśmy wyposażać wnętrza w zbyt wiele niepotrzebnych rzeczy. Mogą one stanowić zagrożenie dla seniora i zaburzać jego spokój. Opiekunowie nie powinni narzucać swoich porządków w domu seniora, lecz delikatnie sugerować drobne zmiany. Dobrym pomysłem jest śledzenie na bieżąco nowości, które pojawiają się na rynku sprzętu pomocniczego i rehabilitacyjnego. Nawet z pozoru drobne dodatki mogą znacznie wpływać na zadowolenie seniora!

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj