Postępującą cyfryzację widać w wielu obszarach życia codziennego zwłaszcza w biznesie. Korzystanie z różnego rodzaju rozwiązań informatycznych jest już oczywistością. Część z nich można zintegrować, przez co korzystanie jest jeszcze prostsze i wygodniejsze. Można o tym pomyśleć na przykład w przypadku Krajowego Systemu e-Faktur i systemu ERP.
W nowoczesnej i rozwijającej się firmie ważne jest to, by podążać za trendami, podnosić jakość obsługi klienta i optymalizować pracę. Możliwość połączenia ze sobą kilku programów będzie temu sprzyjać. Przyjrzyjmy się temu, jak to wygląda w przypadku KSeF i ERP.
Artykuł sponsorowanyDefinicja pojęć
Przed tym, jak wyszczególnimy, jakie są największe zalety integracji wspomnianych narzędzi, warto wyjaśnić, po co korzysta się z nich w firmie. Zacznijmy od Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), bo już za parę miesięcy będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Jest to rządowa platforma do wystawiania, odbierania, przetwarzania i archiwizowania faktur ustrukturyzowanych. Ma przede wszystkim ułatwiać kontrole i przyczynić się do uszczelnienia podatku VAT. Jednak firmy także mogą czerpać profity, bo nadzór nad finansami będzie płynny i przejrzysty.
Natomiast system ERP jest oprogramowaniem służącym do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. Podstawą jego działania jest jedna wspólna baza danych, z której korzystają pracownicy wszystkich działów. Dzięki niemu można liczyć na usprawnienie wielu procesów poprzez automatyzację, lepszą komunikację w firmie i większą ergonomię. Chociaż w przeciwieństwie do KSeF system ERP nie jest obowiązkowy, jest rozwiązaniem, które przez liczne zalety wdraża coraz więcej firm.
Integracja KSeF i systemu ERP – dlaczego warto?
Profitów z tego rozwiązania płynie sporo. Przede wszystkim procesy związane z wystawianiem i przetwarzaniem faktur są zautomatyzowane. Danych nie wpisuje się dwukrotnie, bo od razu widnieją na ekranie. Pozwala to na sporą oszczędność czasu i lepszą efektywność. Ponieważ nie będziemy przepisywać ręcznie danych do drugiego programu, unikamy ryzyka pomyłek, które narażałyby nas na poważne konsekwencje. Dostęp do dokumentów finansowych jest zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujemy, jest w nich porządek, co jest istotne zarówno podczas codziennych obowiązków, jak i wtedy, kiedy firmę czeka audyt.
Nie trzeba również martwić się tym, które faktury należy zarchiwizować, bo obowiązek ten leży w kompetencjach administratorów KSeF. Integracja KSeF i ERP jest pomocna, kiedy chcemy monitorować przepływ finansów, przeprowadzić analizy i generować raporty. Decydując się na integrację, firma może być spokojna, że postępuje zgodnie z przepisami. Jednocześnie mamy gwarancję, że wszystkie dane firmowe związane z finansami są w pełni zabezpieczone. Nie musimy się więc obawiać, że trafią w niepowołane ręce. To jedynie zarys możliwości, jakie wiążą się z integracją, a jeszcze więcej na ich temat można znaleźć na stronie https://www.enova.pl/krajowy-system-e-faktur/.