Lęk przed wizytą u lekarza znany jest ludzkości od wieków i dotyka wiele osób, także dorosłych. Nic zatem dziwnego, że dziecko odczuwa go mocniej, zwłaszcza przed pierwszą wizytą. Dorośli często zdają sobie sprawę, że strach jest bezpodstawny i wiedzą, czego mogą się spodziewać. Dzieci nie mają takiego doświadczenia, więc przede wszystkim jest to lęk przed nieznanym. Jak pomóc dziecku w takiej sytuacji?
Artykuł sponsorowanySzczera rozmowa to podstawa
Im więcej czasu do wizyty, tym więcej czasu na przygotowanie się do niej. Szczera rozmowa z dzieckiem – oczywiście dostosowana do wieku – to absolutna podstawa. Dobrze jest przeprowadzić ją jak najwcześniej i wtedy, gdy dziecko nie jest zbyt pobudzone czy rozkojarzone.
Podczas takiej rozmowy należy wyjaśnić, na czym polega choroba, dlaczego ważna jest wizyta u lekarza i jak przebiega badanie. Następnie trzeba dać dziecku czas na zadawanie pytań i odpowiedzieć na każde na tyle, na ile pozwala wiedza rodzica i możliwości poznawcze malucha.
Przede wszystkim trzeba wyjaśnić, że lekarz jest po to, aby mu pomóc – można nawet porównać go do superbohatera z ulubionej bajki. Bardzo ważne jest zapewnienie dziecka o swoim wsparciu – o tym, że w miarę możliwości będzie się przy nim podczas badania.
Bajkowa terapia czyniąca cuda
Przygotowanie dziecka do wizyty u lekarza może mieć różną formę. Dobrym pomysłem jest wplecenie do przygotowań bajki. Może to być znana dziecku kreskówka, film, książka czy po prostu ciekawa opowieść. Istnieją serie książeczek terapeutycznych, dostosowanych tematycznie do konkretnych, stresujących sytuacji, między innymi wizyty u lekarza.
Lęk dziecka na pewno złagodzi świadomość, że ulubiony bohater przeżył to samo. Ważne jest podkreślenie, że ten bohater też się bał, co pozwoli dziecku zrozumieć, że uczucie strachu towarzyszy wszystkim.
Warto też pomyśleć o wynagrodzeniu dziecku wizyty u lekarza. Może to być plac zabaw, kino, lody, ale też medal za odwagę wykonany przez rodzica w domu. Naklejki „dzielny pacjent” też są dla dzieci bardzo ważne. Jednak najważniejsze jest zapewnienie dziecka, że jego strach podczas wizyty nie będzie miał wpływu na uczucia rodziców, którzy i tak będą z niego dumni.
Profilaktyka i dawka humoru
Jak jeszcze można zachęcić dziecko do wizyty w poradni? Oczywiście humorem! Nie od dziś wiadomo, że śmiech to zdrowie, a także sposób na radzenie sobie z problemami. Lęk przed wizytą u lekarza można przedstawić dziecku na wesoło. Można do tego celu wykorzystać misia lub lalkę i odtworzyć zabawną scenkę. Małemu dziecku nie potrzeba wiele. Wystarczy krótkie przedstawienie z użyciem pluszaków, w którym samo dziecko może wziąć udział. Każde dziecko jest inne, więc lęk przed wizytą u lekarza można złagodzić różnymi sposobami. Najważniejsze, aby dziecko miało wsparcie w rodzicu, rozumiało cel wizyty i czuło się kochane.
Choroba dziecka, bez względu na jej formę i przebieg, jest zawsze zmartwieniem rodziców. Wielu z nich poszukuje własnych sposobów na poprawę kondycji malucha, a także działa profilaktycznie, stosując domowe syropy na przeziębienie, inhalacje, napary na problemy z układem oddechowym, ćwiczenia na wyrównanie ciśnienia w uszach itp.
Można też wspomagać dziecko dostępnymi na rynku produktami odżywczymi, takimi jak tran w żelkach i kropelkach czy Frebini Energy DRINK. Niektóre zalecane są przy niedoborach witamin, przy osłabieniu związanym chorobą, utracie energii, inne po prostu profilaktycznie. Należy dokładnie zapoznać się z ofertą dostępnych środków i ich składem, aby wybrać odpowiedni. Trzeba pamiętać, że w przypadku poważniejszych schorzeń wspomaganie dziecka domowymi sposobami nie zastąpi wizyty u lekarza.