Mechanizm kwarcowy w zegarku – czym jest i jak działa?

Strona głównaPoradnikiMechanizm kwarcowy w zegarku – czym jest i jak działa?

Potocznie mówi się, że mechanizm kwarcowy to po prostu mechanizm zasilany baterią. W rzeczywistości zegarek działa nie tylko na baterii, ale i na krysztale kwarcu. Choć takie zegarki pojawiły się stosunkowo późno, bo w latach 70. XX wieku, szybko stały się często wybieraną alternatywą dla zegarków mechanicznych. Na czym dokładnie polega działanie mechanizmu kwarcowego? Wyjaśniamy!

Artykuł sponsorowany

Zegarki mechaniczne a kwarcowe – co je różni?

Zegarki mechaniczne działają na podstawie skomplikowanego mechanizmu, w którym podzespoły zegarka są napędzane naciągniętą sprężyną. Sercem napędu jest balans, czyli regulator chodu i wychwyt służący do przekazywania energii oraz zliczania regularnych odcinków czasu. Zegarki działające na tym mechanizmie zostały wynalezione w Chinach w VIII wieku, mają więc naprawdę długą historię. Jednak świat podbił skonstruowany w 1927 roku mechanizm kwarcowy. Do codziennego użycia wszedł w latach 60. i 70., gdy użyto go w komercyjnym zegarku na rękę firmy Astron. 

Czym różni się mechanizm kwarcowy od zegarka mechanicznego? Zegarki bazujące na mechanizmie kwarcowym czerpią energię z baterii, która wprawia kryształ w drgania o określonej częstotliwości. Zlicza je rezonator kwarcowy, dzięki któremu wyświetlacz albo tarcza wskazują odpowiednią godzinę. 

Jak działa zegarek kwarcowy?

Zegarek kwarcowy działa na podstawie zjawiska piezoelektrycznego. Piezoelektrykiem jest kryształ kwarcu – na jego powierzchni pod wpływem naprężeń mechanicznych, pojawiają się ładunki elektryczne. Drgający kwarc jest zatem rezonatorem wytwarzającym sygnał o określonej precyzyjnej częstotliwości. Drgania tewytwarzają następnie impulsy elektryczne, które przechodzą przez zespół dzielników częstotliwości. Każdy dzielnik zmniejsza częstotliwość o połowę, by po kilkunastu podziałach otrzymać jeden impuls na sekundę. Jak dochodzi do ruchu wskazówek? Każdy z tych jednosekundowych impulsów przesuwa wskazówkę sekundnika o 1/60 pełnego obrotu. 

Tak działający mechanizm jest precyzyjny. Odchylenia prawidłowości w pokazywaniu czasu liczy się w skali miesiąca, a nawet roku (w najlepszych modelach jest to +/- 10 sekund na rok). Jeśli pojawiają się problemy z precyzyjnością pomiaru, należy zwrócić uwagę na baterię – być może jest już zużyta.

Zegarki kwarcowe: czy warto w nie inwestować?

Tradycjonaliści często są zdania, że zegarki kwarcowe nie są tak estetyczne i ciekawe jak ich mechaniczne odpowiedniki. Rzeczywiście, gdy się pojawiły nie były tak interesujące jak ich mechaniczne odpowiedniki, natomiast współcześnie na rynku jest mnóstwo modeli, które pięknie prezentują się na nadgarstku. Wystarczy spojrzeć na zegarki Atlantic (https://zegarkistrojny.pl/pl/c/Zegarki-Atlantic/80), wśród których każdy wielbiciel wyjątkowego wyglądu znajdzie model dla siebie: zarówno egzemplarze na klasycznym, skórzanym pasku, jak i na eleganckiej bransolecie. 

Zegarki kwarcowe, choć nie każdemu odpowiadają, mają przynajmniej dwie zalety: są znacznie tańsze niż mechaniczne, a przede wszystkim – dokładniejsze. W przypadku zegarków liczy się jednak nie to, który mechanizm jest lepszy, a który gorszy – najważniejsze to wybrać taki rodzaj, który będzie pasować do charakteru właściciela.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj