Proste błędy mogą sprawić, że opalanie nie tylko pogorszy kondycję Twojej skóry, ale także zwiększy ryzyko groźnych chorób.
Artykuł sponsorowanyLatem wiele osób chce jak najszybciej uzyskać brązowy odcień swojego ciała – symbol wakacji, urlopowych wyjazdów i przyjemnie spędzonego czasu na świeżym powietrzu. Niestety bezpośrednia i długotrwała ekspozycja skóry na słońce może prowadzić do powstania bolesnych poparzeń, a w dalszej konsekwencji pogorszenia kondycji skóry, przyspieszenia czasu, w którym pojawią się pierwsze zmarszczki, a nawet rozwoju choroby nowotworowej. Dlaczego wpływ promieni UV na skórę może być tak niebezpieczny?
Rodzaje i działanie promieni słonecznych
Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje promieni UV, różniące się między sobą długością fal elektromagnetycznych:
- UVA – nadfiolet bliski – niepozorne, a niebezpieczne. Promienie UVA nie powodują poparzeń słonecznych, ale odpowiadają za przyspieszenie procesów starzenia się skóry. Co istotne, ich natężenie jest równe przez cały rok, nie powstrzymują ich chmury, mgła czy szyby. Jesteśmy narażeni na ich działanie także jesienią i zimą.
- UVB – nadfiolet średni – to te promienie odpowiadają za poparzenia słoneczne. Efekty ich działania są widoczne najszybciej. Podnoszą ryzyko rozwoju czerniaka. Promienie UVB są zatrzymywane przez chmury, nie stanowią wówczas zagrożenia.
- UVC – nadfiolet daleki – te promienie są najkrótsze i nie docierają do powierzchni Ziemi.
Jak się opalać mądrze?
1. Ruch
Chcesz uzyskać ciemny odcień skóry? Przede wszystkim nie musisz w tym celu wylegiwać się na bezlitosnym słońcu. To wbrew pozorom jeden z najgorszych sposobów. Leżenie plackiem nie tylko może prowadzić do poparzeń, ale także sprawić, że opalenizna nie będzie równomierna. Jak zatem najlepiej się opalać? W ruchu. Nawet jeśli planujesz pobyt na plaży, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie spacer wzdłuż plaży, gra w siatkówkę czy inne aktywności. Pamiętaj tylko o tym, by ustawiać się do słońca z różnych stron.
2. Ochrona SPF
Kremy z filtrem, olejki do opalania to absolutna podstawa w upalne dni. Boisz się, że słońce Cię nie złapie, gdy zastosujesz silny filtr? Na pewno opalanie będzie trwało dłużej, ale zdecydowanie bezpieczniej. Pomyśl o swojej skórze za kilkadziesiąt lat. Jeśli opalanie łączysz z pływaniem, czy chociażby zanurzaniem się w ogrodowym basenie lub polewaniem z węża, koniecznie wybierz krem z filtrem o właściwościach wodoodpornych.
3. Ochrona głowy przed słońcem
Czapka, kapelusz, chustka, cokolwiek założysz na głowę, postąpisz z rozwagą. Przegrzanie głowy może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a dodatkowo możesz przypłacić poparzeniami w miejscach przedziałka.
4. Picie wody
W ciepłe dni, szczególnie, gdy Twoje ciało jest wystawione na bezpośrednie działanie słońca, koniecznie zwiększ swoją dobową dawkę wody. Pij jej jak najwięcej, regularnie, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu i jego groźnych konsekwencji.
Pamiętaj, że efekt skóry muśniętej słońcem nie musi być poprzedzony opalaniem. Na rynku masz dostęp do szerokiej gamy produktów brązujących. Jeśli boisz się, że po nieumiejętnym nałożeniu samoopalacza zostaną smugi, postaw na łatwiejszy w użyciu balsam brązujący.