Praca bez doświadczenia w Gorzowie Wielkopolskim — czy to jeszcze możliwe na rynku specjalistów?

Strona głównaPoradnikiPraca bez doświadczenia w Gorzowie Wielkopolskim — czy to jeszcze możliwe na...

Obecnie w najlepszej sytuacji na rynku pracy są doświadczeni specjaliści. Jeśli firmy prowadzą rekrutacje, to najczęściej poszukują właśnie samodzielnych osób z bogatym CV. Sprawdziliśmy jednak, kto obecnie znajdzie pewną pracę w Gorzowie Wielkopolskim pomimo braku doświadczenia.

Artykuł sponsorowany

Na rynku rządzą specjaliści, ale kilka branż wciąż zatrudni każdego

Rynek pracy ulega nieustannym zmianom. Dziś w znaczącym stopniu wpływają na niego m.in. takie czynniki, jak wciąż obecna inflacja, kryzys energetyczny, ogólny kryzys gospodarczy czy wojna za wschodnią granicą. W dobie niepewności różnej natury firmy ograniczają zatrudnienie czy inwestowanie w nowych, początkujących pracowników. 

Coraz cenniejsi stają się jednak doświadczeni specjaliści, którzy wnoszą dużą wartość w struktury przedsiębiorstw, są samodzielni i potrafią przynosić korzyści firmie także w trudnych warunkach. Również w Gorzowie Wielkopolskim rynek pracy należy dziś do specjalistów. Widać to m.in. w dostępnych ofertach pracy z tego miasta: https://www.gowork.pl/praca/gorzow-wielkopolski;l.

Przeważają ogłoszenia dla osób z kilkuletnim stażem pracy. Najbardziej poszukiwani są tak zwani mid specialist. Niemniej nie wszystkie oferty kieruje się tu wyłącznie do osób z bogatym CV. Widać również ogłoszenia przyjazne kandydatom bez doświadczenia. Te jednak publikowane są zwłaszcza przez firmy pochodzące z kilku konkretnych branż — z sektorów, w których panuje znacznie większa otwartość na początkujących pracowników m.in. z uwagi na niedobory rąk do pracy.

Działy gospodarki miasta, w których notuje się deficyty pracowników, mogą być dobrymi polami do rozpoczęcia kariery zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim także dla osób bez doświadczenia. Zatem, w jakich branżach warto tu szukać swojej szansy na debiut zawodowy w dobie rynku należącego do specjalistów

Praca bez doświadczenia w Gorzowie Wielkopolskim: gdzie, dla kogo i dlaczego?

Na szczęście dla początkujących pracowników, jak wynika z badania “Barometru Zawodów”, Gorzów Wielkopolski to jedno z miast, w których deficyty rąk do pracy są bardzo duże — większe niż w większości innych ośrodków kraju. To dobra informacja dla lokalnych kandydatów, gorsza dla pracodawców.

Zwłaszcza że, jak wynika z danych prezentowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy, stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła we wrześniu 2023 roku w Gorzowie Wielkopolskim jedynie 2,3 proc. Oznacza to, że stosunkowo mało mieszkańców miasta pozostaje bez zatrudnienia, a wciąż brakuje tu osób gotowych i chętnych do podjęcia zatrudnienia. Możliwość przyuczenia do zawodu i pomoc firm z rozwinięciu skrzydeł daje m.in. przemysł.

Pracowników fizycznych brakuje także w budownictwie i motoryzacji. Kolejną taką dziedziną jest tu gastronomia, ale i usługi. Oferty pracy bez doświadczenia kieruje się również do: fryzjerów, kosmetyczek, portierów, woźnych, dozorców, kierowców, listonoszy, kurierów, magazynier, pracowników ochrony fizycznej, pracowników call center, sprzątaczek, sprzedawców-kasjerów oraz zaopatrzeniowców i dostawców. 

Nie musisz mieć doświadczenia, ale odpowiednie wykształcenie

Pracy bez doświadczenia mogą w Gorzowie Wielkopolskim z powodzeniem szukać także nauczyciele. Od pedagogów różnych specjalizacji wymaga się jednak odpowiedniego wykształcenia kierunkowego i uprawnień do nauczania. Wyjątkiem są nauczyciele praktycznej nauki zawodu w szkołach branżowych. Na takie stanowisko powinni aplikować doświadczeni praktycy.

Wymóg odpowiednich studiów wyższych dotyka również pracowników ochrony zdrowia. Brakuje przeróżnych specjalistów, którzy także szybko znajdą tu swoją pierwszą pracę. Kolejni, dobrze wykształceni kandydaci, dopiero budujący swoje CV, którzy z pewnością dostaną szansę na rynku pracy w Gorzowie Wielkopolskim, to m.in. bibliotekarze, archiwiści i muzealnicy oraz pracownicy socjalni. 

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj