Czy jest ktoś, kto lubi chorować? Może znajdzie się kilku uczniów, którzy powiedzą „tak”, bo dzięki chorobie nie będą musieli iść do szkoły. Jednak zdecydowana większość osób wolałaby uniknąć kilku dni wyłączonych z życia. Czy można jakoś zapobiec chorobom dróg oddechowych?
Artykuł sponsorowanyZadbaj o zdrowy tryb życia
Do profilaktyki można zaliczyć wszystkie działania, które mają na celu utrzymanie pełnego zdrowia. Jak to wygląda w przypadku układu oddechowego?
Palenie papierosów
O tym, że papierosy są szkodliwe, wiedzą chyba wszyscy. Dym tytoniowy zawiera kilka tysięcy substancji chemicznych, z których aż 40 działa rakotwórczo! Papierosy mają udowodniony wpływ na rozwój ponad 500 różnych chorób, w tym:
- nowotworów,
- przewlekłego zapalenia oskrzeli,
- przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Dlatego pierwszym krokiem w zapobieganiu chorobom dróg oddechowych powinno być rzucenie palenia. A jeśli nie palisz, unikaj osób, które to robią. Bierni palacze są narażeni na ten sam zestaw chorób, co czynni[1].
Szczepienia ochronne
Jednym z najważniejszych czynników zapobiegających infekcjom dróg oddechowych są szczepienia ochronne. I to zarówno te obowiązkowe dla dzieci, m.in. przeciw gruźlicy, odrze czy rotawirusom, jak i te zalecane dla dorosłych. Dobrą praktyką jest coroczne szczepienie przeciwko grypie. Osoby starsze powinny się też zaszczepić przeciw pneumokokom[2].
Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna poprawia wydolność oddechową, przez co płuca lepiej i łatwiej pracują. Oprócz tego wzmacnia układ krążenia, dzięki czemu wszystkie tkanki są lepiej dotlenione i odżywione. Nie bez znaczenia jest także fakt, że dzięki ćwiczeniom łatwiej jest utrzymać prawidłową masę ciała. A otyłość jest czynnikiem ryzyka wielu chorób, w tym układu oddechowego.
Higiena układu oddechowego
Pod tym ogólnym stwierdzeniem kryje się dość szeroka gama czynności. Jak dbać o higienę dróg oddechowych?
- Często wietrz pomieszczenia, w których przebywasz.
- Unikaj kontaktu w chorymi – większość infekcji dróg oddechowych przenosi się drogą kropelkową.
- Unikaj wciągania powietrza przez usta. Domyślna droga prowadzi przez nos, gdzie jest ono wstępnie ogrzewane i oczyszczane.
- Jeśli pracujesz w miejscu o wysokim narażeniu na pyły, stosuj odpowiednie maski ochronne.
Jak leczy się choroby dróg oddechowych?
Zazwyczaj drogi oddechowe są atakowane przez wirusy, stosuje się więc głównie leczenie objawowe. W przebiegu infekcji najczęściej pojawiają się:
- gorączka,
- katar,
- kaszel,
- ból gardła.
Na gorączkę możesz zastosować tabletki np. na bazie paracetamolu czy ibuprofenu. Oprócz działania przeciwgorączkowego łagodzą też dolegliwości bólowe, więc pomogą również w przypadku bólu głowy czy gardła.
Zatkany nos możesz udrożnić za pomocą sprayów na bazie np. wody morskiej czy ksylometazoliny. Ta ostatnia substancja obkurcza śluzówkę, przez co zmniejsza jej obrzęk. Jednak może być stosowana jedynie przez 5-7 dni. Dłuższa kuracja może nadmiernie przesuszyć nos i wywołać katar polekowy.
Z kolei preparat na kaszel dobierz w zależności od jego rodzaju. Jeśli jest suchy, pomogą preparaty hamujące ośrodkowo odruch kaszlu, np. z butamiratem. Za to na mokry mogą sprawdzić się tabletki na męczący kaszel na bazie np. ambroksolu. Działa on poprzez upłynnianie zalegającej w oskrzelach, lepkiej wydzieliny. Pobudza też ruchy rzęskowe, dzięki czemu ułatwia jej odkrztuszanie[3].
Nie wszystkim chorobom można zapobiec, warto jednak próbować. Powyższe porady nie tylko pomogą Ci wzmocnić układ oddechowy, ale poprawią też ogólny komfort życia.
[1] Nowak, D., Wojciechowska, M., Kopański, Z., Brukwicka, I., Uracz, W., Rowiński, J., … & Sklyarov, I. (2014). Skutki zdrowotne palenia tytoniu. Journal of Clinical Healthcare, 4, 14-18.
[2] Szczukocka-Zych, A., & Makowska, M. (2018). Profilaktyka i leczenie nawracających infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci. Pediatr Dypl, 4, 36-48.
[3] Kantar, A., Klimek, L., Cazan, D., Sperl, A., Sent, U., & Mesquita, M. (2020). An overview of efficacy and safety of ambroxol for the treatment of acute and chronic respiratory diseases with a special regard to children. Multidisciplinary respiratory medicine, 15(1).