Progresywne okulary a styl życia: Jakie wybory warto podjąć?

Strona głównaPoradnikiProgresywne okulary a styl życia: Jakie wybory warto podjąć?

Progresywne okulary są częstym wyborem osób ceniących komfort w codziennych czynnościach. Ten rodzaj szkieł jest także szczególnie lubiany przez osoby aktywne. Jak działają okulary progresywne i jak je dobrać do swojego stylu życia? Podpowiadamy!

Artykuł sponsorowany

Dlaczego progresywne okulary są popularne?

Okulary progresywne to przede wszystkim wygoda. Dzięki nim nie trzeba mieć pod ręką dwóch par okularów: do bliży i do dali, a czasem nawet i trzeciej pary – do komputera. Progresywne okulary łączą w sobie wszystkie te funkcje dzięki specjalnej konstrukcji szkieł.

Jak działają okulary progresywne?

W takich okularach szkła podzielone są na 3 płynnie przechodzące w siebie strefy. Górna część szkieł służy do patrzenia w dal. Środkowa – do odległości pośrednich, np. do pracy przy komputerze. A część dolna – do bliży.

Progresywne okulary a codzienne wyzwania

Dla osób z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością i astygmatyzmem codzienne czynności bez okularów byłyby znacznym wyzwaniem. Jest ono jeszcze większe, gdy wady wzroku się łączą (np. gorzej widzi się zarówno bliskie, jak i oddalone przedmioty).

Noszenie ze sobą dwóch lub nawet trzech par okularów i zmienianie ich w zależności od wykonywanej czynności jest kłopotliwe. Rozwiązaniem w takich sytuacjach mogą być okulary progresywne.

Dzięki nim łatwiejszy staje się np. wyjazd na zakupy. W jednych okularach będzie można prowadzić samochód, oglądać towar na półkach sklepowych i sprawdzić cenę na interesującym nas produkcie. A to wszystko bez konieczności zmiany okularów na te do bliży lub do dali.

Taki typ okularów może okazać się pomocy także przy wyjściu do kawiarni lub podczas domowych obowiązków, takich jak gotowanie, zaglądając równocześnie do przepisu.

W jednych okularach można więc zrobić wiele, co pozwolić zaoszczędzić czas i doda komfortu każdego dnia.

W takich okularach szkła podzielone są na 3 płynnie przechodzące w siebie strefy. Górna część szkieł służy do patrzenia w dal. Środkowa – do odległości pośrednich, np. do pracy przy komputerze. A część dolna – do bliży. (Więcej na temat okularów progresywnych można przeczytać tutaj).

Progresywne okulary a aktywny tryb życia

Okulary progresywne są wybierane także przez osoby aktywne. Mogą z nich korzystać seniorzy zaangażowani w różne aktywności, a także osoby młodsze, które często wychodzą z domu i nie chcą nosić ze sobą dodatkowych par okularów.

Z kolei dla osób aktywnych fizyczne, grających w gry zespołowe lub jeżdżących na rowerze propozycją są soczewki progresywne. Ostrość widzenia w dynamicznie zmieniających się warunkach to priorytet, na który trzeba w sporcie zwrócić uwagę. O fakcie uprawiania sportu należy powiedzieć swojemu okuliście, który doradzi w wyborze soczewek.

Wzrok w różnych sytuacjach: Jak okulary progresywne pomagają?

Okulary progresywne są pomocne w różnych sytuacjach:

  • Dodają użytkownikowi pewności siebie, który nie musi szukać kolejnych par okularów, wyjmować ich w sklepie, a także stresować się, gdy mając na sobie okulary do dali, zapomni włożyć do torebki tych do bliży.
  • Po okresie przyzwyczajenia się do okularów progresywnych mogą one być pomocne w czynnościach codziennych, zawodowych oraz przy realizacji pasji.
  • Ważna jest także kwestia finansowa. Mimo że okulary progresywne są zazwyczaj droższe od szkieł standardowych, to fakt, że nie trzeba kupować kilku kompletów okularów (do bliży, dali, komputera) łącznie może okazać się oszczędnością.

Jak dobrać progresywne okulary do swojego stylu życia?

Szkła progresywne są jednymi z najbardziej zaawansowanych szkieł korekcyjnych. W obecnej formie ich największą zaletą jest możliwość personalizacji. Polega ona na dostosowaniu konstrukcji szkieł do trybu życia.

W zależności od tego, czy wiele czasu spędzamy przed monitorem komputera, czy lubimy czytać lub wychodzić na spacery – do tego da się dostosować progresywne okulary!

Dla osób często przebywających na świeżym powietrzu dostępne są nawet progresywne szkła fotochromowe.

Dlatego podczas konsultacji okulistycznej warto powiedzieć lekarzowi o tym, jakie czynności są dla nas ważne i zajmują znaczną część każdego dnia. Specjalista pomoże dobrać do tych potrzeb odpowiednie szkła.

Okulary progresywne – podsumowanie

Szkła progresywne są rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort podczas codziennych czynności. Są to okulary wielozadaniowe: służą do patrzenia w dal, na średnie odległości i blisko. Wszystko to jest możliwe dzięki specjalnej budowie szkieł złożonej z 3 stref.

Duże znaczenie ma także możliwość ich personalizacji, a także przystosowania do ochrony wzroku przed słońcem.

Przy wyborze szkieł progresywnych należy powiedzieć okuliście o stylu życia i preferencjach spędzania czasu. Korzystanie z komputera, oglądanie telewizji, czytanie, prowadzenie samochodu i aktywność ruchowa – te informacje będą przydatne podczas doboru szkieł.

Szkła dopasowane do trybu życia to nie tylko wygoda, ale też bezpieczeństwo – dlatego warto powierzyć ich dobór profesjonaliście!

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj