Masz tytuł licencjata lub magistra i zastanawiasz się, co robić dalej? Jeżeli wiążesz swoją przyszłość z karierą w branży edukacyjnej, to najlepszym następnym krokiem jest zapisanie się na podyplomówkę. To studia pedagogiczne dedykowane wszystkim osobom z wykształceniem wyższym, którym zależy na poszerzaniu wiedzy, doskonaleniu umiejętności czy zdobywaniu kwalifikacji, bez których nie będą w stanie wykonywać wymarzonego zawodu.
Artykuł sponsorowanyStudia podyplomowe z zakresu pedagogiki – zalety
Jakie zalety mają studia podyplomowe z zakresu pedagogiki? Jedną z nich jest wspomniana już wcześniej możliwość zdobycia oficjalnych kwalifikacji potwierdzonych świadectwem. To właśnie one pozwalają na uzyskanie zawodu – nauczyciela bibliotekarza, pedagoga specjalnego, logopedy i nie tylko. Bez ukończonej podyplomówki nie możesz ubiegać się o te i inne stanowiska.
Podyplomowe studia pedagogiczne to również możliwość usystematyzowania dotychczasowej wiedzy i wyspecjalizowanie się w wąskiej dziedzinie tej branży. Może być to pedagogika specjalna, logopedia, wczesne nauczanie języka obcego czy nauczanie wybranego przedmiotu – biologii, chemii, informatyki, geografii, muzyki i techniki, wychowania fizycznego, historii i wielu innych.
Co więcej, studia podyplomowe są jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku pracy i zdobycie przewagi nad innymi kandydatami, którzy mogą ubiegać się o to stanowisko. Nawet jeśli zapiszesz się na kierunek doskonalący, to jego ukończenie może ułatwić ci zdobycie awansu albo podwyżki.
Jakie studia pedagogiczne wybrać? Polecane podyplomówki
W przeciwieństwie do kierunków I lub II stopnia lista podyplomówek jest długa i niezwykle różnorodna. Wśród polecanych studiów pedagogicznych znajdziesz takie kierunki jak:
- Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów (3 semestry) – jak wskazuje nazwa kierunku, to studia pedagogiczne dla magistrów psychologii, którzy chcą pracować z dziećmi i młodzieżą nie tylko w placówkach oświatowych, ale także w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
- Tyflopedagogika, czyli edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzrokową (3 semestry) – po ukończeniu tego kierunku uzyskujesz tytuł nauczyciela niewidomych i słabowidzących oraz możesz szukać pracy w szkolnictwie specjalnym.
- Logopedia (4 semestry) – podyplomowe studia pedagogiczne umożliwiające uzyskanie zawodu logopedy (dla absolwentów studiów II stopnia) albo nauczyciela logopedy (dla absolwentów studiów I stopnia z przygotowaniem pedagogicznym).
Gdzie zapisać się na podyplomowe studia pedagogiczne?
Przekonaliśmy cię, że podyplomowe studia pedagogiczne są dobrym kolejnym krokiem w twojej karierze edukacyjnej? W wielu przypadkach ukończenie kierunku I lub II stopnia wiąże się z rozpoczęciem pracy na pełny etat, która może być trudna do pogodzenia z nauką. Na szczęście nie musisz rezygnować ze zdobywania nowych umiejętności, poszerzania wiedzy, a nawet uzyskiwania oficjalnych kwalifikacji potrzebnych do zajmowania konkretnego stanowiska. Jak to możliwe?
Dobrym rozwiązaniem, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród absolwentów kierunków licencjackich i magisterskich, są studia podyplomowe z zakresu pedagogiki prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, czyli online, oferowane m.in. przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. W tym przypadku nauka odbywa się zdalnie. Mowa nie tylko o wykładach i ćwiczeniach, ale także o testach sprawdzających wiedzę, a nawet złożeniu pracy dyplomowej. Wyjątkiem są praktyki, które należy zrealizować w wybranej przez siebie placówce, uwzględniając określony przez uczelnię wymiar godzinowy.