Terapia obrzęków limfatycznych – czyli jakie bandaże są niezbędne w protokole Mobiderm

Strona głównaPoradnikiTerapia obrzęków limfatycznych – czyli jakie bandaże są niezbędne w protokole Mobiderm

Bardzo wiele osób boryka się z obrzękami nóg. Wówczas powstała opuchlizna kończyn utrudnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Nadmierne obrzęki uniemożliwiają poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności. Z myślą o tych pacjentach powstała nieinwazyjna, skuteczna metoda terapii przeciwzastoinowej. Jest to protokół MOBIDERM, który oparty jest na kompresjoterapii wykorzystującej specjalistyczne bandaże kompresyjne.

Artykuł sponsorowany

Czym jest obrzęk limfatyczny?

Obrzęk limfatyczny to przewlekła choroba układu chłonnego. Powstaje w wyniku spowolnienia bądź zablokowania drenażu limfy z przestrzeni międzykomórkowych oraz tkanek organizmu. Do jej rozwoju mogą przyczynić się nie tylko wady wrodzone, ale także infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze, przewlekła niewydolność żylna, stan zapalny naczyń limfatycznych, powikłania pourazowe i pooperacyjne, czy usunięcie węzłów chłonnych w toku leczenia przeciwnowotworowego. Schorzenie to objawia się głównie: uczuciem ciężkości kończyn, nasilonym rogowaceniem naskórka, nadmierną opuchlizną i zwiększeniem obwodu nogi bądź ręki.

Kompresjoterapia – element kompleksowej terapii obrzęku limfatycznego

Jak wiemy, kompresjoterapia jest metodą, którą wykorzystywano głównie w terapii przewlekłej niewydolności żylnej. Od niedawna, dzięki firmie Thuasne, znalazła zastosowanie w specjalnie opracowanym protokole Mobiderm, który jest elementem kompleksowej terapii obrzęków limfatycznych. Do realizacji tej formy leczenia, wykorzystywane są specjalistyczne bandaże o krótkim naciągu bądź gotowe wyroby medyczne. Jednak, by przynosiły oczekiwany rezultat, muszą być poprawnie zastosowane.

Bandaże wykorzystywane w protokole Mobiderm

Protokół Mobiderm wykorzystywany jest głównie w drugim etapie kompleksowej terapii obrzęków limfatycznych. Jego zadaniem jest podtrzymywanie efektów uzyskanych podczas manualnego drenażu limfatycznego. Ten system wielowarstwowego bandażowania składa się z kilku etapów, do których niezbędne są specjalistyczne bandaże kompresyjne na obrzęk limfatyczny. Jakie to etapy? Otóż:

  1. Ochrona powierzchni skóry – tutaj niezbędne są nieelastyczne bandaże bawełniane.
  2. Mobilizacja obrzęku – na warstwę ochronną nakładane są innowacyjne bandaże na obrzęk limfatyczny MOBIDERM, które składają się z niewielkich bloczków pianki poliuretanowej, umiejscowionych pomiędzy dwiema warstwami medycznej włókniny.
  3. Retencja obrzęku – potrzebne są bandaże Biflexideal typu short-stretch.
  4. Kompresja obrzęku limfatycznego – jako ostatnia warstwa wykorzystuje bandaże elastyczne Biflex.

Jak widać do terapii obrzęków limfatycznych potrzebne są różnego rodzaju specjalistyczne bandaże, które nałożyć powinien specjalista. Jedynie wówczas będziemy mieć pewność, że zastosowana terapia przynosić będzie oczekiwane efekty.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj