Autonomizacja i automatyzacja procesów logistycznych to tematyka, która rozpala do czerwoności managerów zarządzających nowoczesnymi magazynami. Wózki samojezdne AGV wychodzą na wprost tych oczekiwań oferując systemy magazynowe, w których przepływ materiałów odbywa się bez udziału człowieka. Wózki AGV poruszają się bez operatora po zaprogramowanych trasach i mogą transportować nawet bardzo ciężkie palety.
Artykuł sponsorowanyZastosowanie wózków samojezdnych AGV w magazynie
Systemy pojazdów samojezdnych AGV wykorzystuje się najczęściej do zadań, które zwyczajowo są realizowane przez wózki widłowe lub też układy przenośników automatycznych. Wózki AGV mogą transportować palety z surowcami z magazynu bezpośrednio na linie produkcyjne. Taki układ transportowy pracuje bez ingerencji człowieka 24h na dobę – bez przerw, które są charakterystyczne dla standardowo funkcjonujących obiektów.
Pojazdy AGV są wykorzystywane również w celu uzupełnienia zapasów na stanowiskach kompletacji i wysyłki towarów. Pojazdy samojezdne AGV mogą być zintegrowane z urządzeniami paletyzującymi.
Automatyzacja przyjęć i wydań towarów z wózkami samojezdnymi AGV
Strefa przyjęć i wydań towarów jest wąskim gardłem wielu procesów logistycznych. Szereg operacji realizowanych w tym obszarze, duży przepływ materiałów oraz niska unifikacja to warunki, które nie sprzyjają automatyzacji.
Odpowiedzią na te potrzeby jest system automatycznego załadunku i rozładunku samochodów ciężarowych Q-Loader, który został opracowany przez polską firmę WDX. Q-Loader to kompleksowy system, który gwarantuje automatyczny załadunek lub rozładunek 33 palet w czasie nie przekraczającym 10 minut. System składa się z:
- platformy zewnętrznej, która odpowiada za pozycjonowanie się naczepy względem doku załadunkowego,
- platformy wewnętrznej, która umieszcza lub pobiera towar z samochodu,
- urządzeń wspomagających i przyśpieszających pracę, które odpowiadają z przygotowanie ładunku oraz transport palet do poszczególnych stref operacyjnych.
Transport palet do poszczególnych stref operacyjnych może być realizowany z wykorzystaniem wózków samojezdnych AGV. Roboty AGV pobierają lub odkładają ładunki do obszaru buforowania oraz zapewniają płynny, a co ważne, autonomiczny przepływ palet do pozostałych stref magazynu.
Wózki samojezdne AGV a może roboty AMR
Wózki samojezdne AGV są często mylone z robotami AMR. Oba typy urządzeń pracują bez udziału człowieka, jednak różnią się wyraźnie względem siebie.
Podstawowa różnica pomiędzy wyżej wymienionymi rozwiązaniami to poziom autonomii. W przypadku wózków samojezdnych AGV trudno mówić o pełnej robotyzacji. Z kolej AMR zapewnia swobodę nawigacji i podejmowania decyzji, np. w doborze optymalnej trasy transportowej. Robot AMR w przypadku napotkania przeszkody redefiniuje trasę, wózek samojezdny AGV porusza się po ściśle zdefiniowanych drogach.
Optymalne środowisko pracy dla wózków AGV
Należy to powiedzieć bardzo wyraźnie, wózki AGV nie będę pracowały efektywnie w każdym środowisku pracy. Sprawdzają się optymalnie w warunkach, w których procesy logistyczne są bardzo dobrze zaprojektowane i ułożone – jak każde rozwiązanie automatyczne.
Pojazdy AGV są skuteczne w realizacji prostych zadań, takich jak transport surowców, dostawy do stref pakowania czy kompletacji. Szersze zastosowanie znajdują pojazdy AMR, które mogą pracować na dłuższych trasach, a możliwość podejmowania samodzielnych decyzji znacznie zwiększa elastyczność całego systemu.