Wspólny pokój dla rodzeństwa – jak urządzić?

Strona głównaPoradnikiWspólny pokój dla rodzeństwa – jak urządzić?

Zazwyczaj metraż mieszkania nie pozwala na zaaranżowanie dwóch osobnych pokojów dla dzieci. W takim przypadku pociechy muszą dzielić wspólną przestrzeń. Jak urządzić takie wnętrze? Sprawdź nasze propozycje!

Artykuł sponsorowany

Jak urządzić wspólny pokój dla dzieci?

Największą trudność sprawia urządzenie pokoju dla dzieci w różnym wieku. Jeśli jedna pociecha jest jeszcze dzieckiem, a druga nastolatkiem, ich potrzeby znacznie się różnią. W takim przypadku możesz zdecydować się na podzielenie przestrzeni na zasadzie odbicia lustrzanego. Podziel pokój na dwie części. W ten sposób uda Ci się wygospodarować miejsce na rzeczy każdego z nich.

W części młodszej pociechy zastosuj meble dziecięce, takie jak: łóżko, niewielkie biurko oraz regały i szafy do przechowywania zabawek i książeczek. W strefie nastolatka musi znaleźć się natomiast: łóżko, obszerne biurko i pojemna szafa. Nie musisz dzielić pokoju ścianką działową. Ta zmniejszy przestrzeń i ograniczy dostęp do światła dziennego. Podział możesz wykonać za pomocą odmiennej kolorystyki czy ozdobnego, ażurowego panelu.

Mały pokój rodzeństwa – jakie meble sprawdzą się najlepiej?

Im mniejsza przestrzeń, tym trudniejsze jej zagospodarowanie. Niezależnie od wieku rodzeństwa, warto postawić na praktyczne meble dziecięce lub młodzieżowe, które pozwolą zaoszczędzić jak najwięcej wolnej przestrzeni. Polecamy szczególnie łóżka piętrowe. Wybierz jedno, na którym będzie spała dwójka rodzeństwa lub dwa osobne łóżka z górnym miejscem do spania. Pod meblem zorganizujesz kącik do nauki lub strefę przechowywania. Trzeba przyznać, że łóżko zdecydowanie zajmuje najwięcej miejsca w pokoju. Przenosząc je na wyższy poziom, można zyskać dużo miejsca na inne niezbędne elementy wyposażenia dla rodzeństwa.

Meble wielofunkcyjne do pokoju młodzieżowego

Urządzając pokój dla rodzeństwa, wybieraj meble wielofunkcyjne. Dobrym wyborem są wspomniane łóżka piętrowe, ale w wersji wzbogaconej o dodatkowe szuflady i szafki. Dostępne są również łóżka połączone z biurkiem czy szafą. Jeśli w pokoju zmieszczą się dwa zwykłe łóżka, wybierz takie, które mają pojemnik na pościel. Zyskasz tym samym więcej miejsca do przechowywania. Co więcej, w małych pokojach sprawdzą się także rozkładane kanapy również ze schowkiem w dolnej części konstrukcji.

Dla oszczędności miejsca możesz postawić także na biurko z długim blatem, które ustawisz blisko okna. W ten sposób zapewnisz dzieciom odpowiednią ilość miejsca do odrabiania lekcji, rozwijania pasji czy korzystania z komputera. Pod blatem zamontuj szafki do przechowywania, a na pozostałej części blatu zagospodaruj miejsce na książki. Takie rozwiązanie jest estetyczniejsze i praktyczniejsze niż dwa osobne biurka w różnych częściach pokoju.

Zadbaj o odpowiednią ilość miejsca do przechowywania

Ułatw dzieciom dbałość o porządek w ich pokoju. Zadbaj o odpowiednią liczbę szafek i regałów do przechowywania. Postaw na półki wiszące na książki i dekoracje. Świetnym wyborem są również duże szafy z drzwiami przesuwnymi i lustrem na froncie. Takie meble pomieszczą wszystkie elementy garderoby dzieciaków oraz zabawki, pomoce naukowe i wiele innych przedmiotów.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj