Bezpieczna flota – jak zmniejszyć ryzyko uszkodzeń i szkód komunikacyjnych?

Strona głównaPoradnikiBezpieczna flota – jak zmniejszyć ryzyko uszkodzeń i szkód komunikacyjnych?

Bezpieczeństwo floty to temat, który może spędzać sen z powiek, ponieważ wielu sytuacji nie da się po prostu przewidzieć. Można jednak znacząco ograniczyć ryzyko powstawania uszkodzeń i różnego rodzaju szkód komunikacyjnych.

Artykuł sponsorowany

Jak to zrobić? Kluczowa jest dobra organizacja, a ta potrzebuje wsparcia w postaci nowoczesnych programów – między innymi systemów do zarządzania i monitorowania swojej floty.

Niestety, wiele firm polega na zbyt prostych rozwiązaniach w postaci arkuszy w Excelu, papierowej dokumentacji czy rozproszonych pomiędzy różnymi osobami narzędzi. Na co dzień takie działania mogą się sprawdzać, jednak w sytuacji kryzysowej okazują się mało skuteczne.

Dlatego warto poznać nowoczesne alternatywy!

Dlaczego bezpieczeństwo floty jest takie ważne?

Myśląc o bezpieczeństwie floty, być może masz przed oczami wyobraźni obrazy zniszczonych lub uszkodzonych pojazdów. To jednak dopiero początek problemów, ponieważ zagrożenia sięgają dużo głębiej, aż do zachwiania odpowiedniej płynności działań czy wręcz rentowności firmy.

Każda pojedyncza szkoda to nie tylko koszty naprawy czy mandaty, ale również przestoje w pracy, ograniczenie liczby dostępnych pojazdów czy dodatkowe wydatki na zastępcze rozwiązania. Do tego dochodzą potencjalne zagrożenia dla zdrowia czy życia ludzi, a nawet ryzyko zszarganej reputacji, którą trudno potem odbudować.

Dlatego też bezpieczeństwo floty trzeba rozważać w kontekście inwestycji w rozwój firmy, a nie dodatkowych kosztów, ponieważ sięgnięcie po rozwiązania, które minimalizują problemy, jest na wagę złota.

Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzeń floty i szkód komunikacyjnych?

Każda sytuacja drogowa jest inna, jednak najczęstsze przyczyny szkód komunikacyjnych i różnego rodzaju uszkodzeń pojazdów można pogrupować w 3 kategorie:

  • ludzkie błędy,
  • techniczne awarie,
  • nieprzewidywalne wydarzenia na drodze.

Mogłoby się wydawać, że w dużej mierze są to losowe sytuacje, których nie sposób przewidzieć. Prawda jest jednak inna, a dobry system do monitorowania floty pojazdów i zarządzania nią pozwoli Ci ograniczyć ryzyko wystąpienia takich przykrych „niespodzianek”.

Jak to możliwe? Wszystko za sprawą połączenia prewencji technicznej, szkolenia ludzi i wsparcia nowoczesnych technologii. I z odpowiednimi narzędziami jest to osiągalne!

Jak system monitorowania floty pozwala zadbać o jej bezpieczeństwo?

Na rynku istnieją różne rozwiązania i systemy do zarządzania i monitorowania floty, które mogą różnić się swoimi funkcjonalnościami. Dlatego najlepiej sięgnąć po konkretne przykłady.

System Navifleet to rozwiązanie, które nie tylko podnosi bezpieczeństwo floty, ale również zwiększa wydajność pracy. A jedno i drugie idzie ze sobą w parze, gdy chodzi o zarządzanie dużą liczbą pojazdów.

Czego więc możesz oczekiwać po takim programie? Pomoże Ci on m.in.:

  • kontrolować stan techniczny pojazdów,
  • weryfikować liczbę kilometrów pokonanych przez poszczególnych kierowców,
  • monitorować w czasie rzeczywistych położenie pojazdów,
  • wychwytywać niebezpieczne nawyki kierowców i reagować na nie,
  • analizować styl jazdy kierowców,
  • lepiej optymalizować trasy przejazdów,
  • planować przeglądy techniczne i zarządzać ubezpieczeniami,
  • łatwiej identyfikować kierowców danego przejazdu.

Bez problemu można zauważyć, że powyższe punkty zdejmują z barków managera floty sporo obowiązków, ale jak przekłada się to na bezpieczeństwo? Okazuje się, że znacznie.

Po pierwsze, łatwiejsza kontrola stanu technicznego pojazdów oraz sprawniejsze planowanie kolejnych przeglądów zmniejsza ryzyko awarii w czasie pracy.

Po drugie, GPS pozwala optymalizować na bieżąco trasy i – na przykład – unikać korków, a analiza stylu jazdy kierowców, ograniczyć ryzyko powstawania niebezpiecznych sytuacji na drodze, związanych chociażby z przekraczaniem prędkości czy gwałtownym hamowaniem.

I wreszcie po trzecie, identyfikacja kierowców ułatwia dochodzenie odpowiedzialności za powstałe szkody czy otrzymane mandaty.

Przetestuj system monitorowania floty w swojej firmie

Każda firma może kłaść nacisk na trochę inny aspekt w monitorowaniu swojej floty. Dla jednych istotny będzie dostęp do wszystkich rekordów i historycznych przejazdów, dla innych wartościowsze okaże się bieżące optymalizowanie tras.

Czasami więc trudno z góry określić, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w Twojej firmie. Zamiast więc zgadywać, lepiej przetestować program do monitorowania floty w praktyce.

Navifleet możesz przez 30 dni testować program zupełnie za darmo, aby zobaczyć, w jaki sposób usprawni on Twoją pracę. Założenie konta i testowanie aplikacji jest zupełnie bezpłatne i niezobowiązujące – po miesiącu możesz zrezygnować lub pracować z nami dalej, zachowując dotychczas wprowadzone dane.

Sprawdź szczegóły na naszej stronie internetowej lub skontaktuj się z nami, a chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj