Rozliczenie podatkowe w Szwecji – co warto o nim wiedzieć?

Strona głównaBiznes i FinanseRozliczenie podatkowe w Szwecji – co warto o nim wiedzieć?

Osoby pracujące w Szwecji przez co najmniej 6 miesięcy w ciągu roku mogą ubiegać się o zwrot podatku. Nadpłacona kwota często przekracza nawet kilkaset złotych, dlatego warto pamiętać o takiej opcji. Jak uzyskać zwrot podatku ze Szwecji?

Artykuł sponsorowany

Podobnie jak w Polsce, w Szwecji konieczne jest coroczne rozliczanie swoich przychodów z użyciem specjalnej deklaracji. W tym dokumencie uwzględnia się takie informacje jak zarobiona kwota, odprowadzone od niej zaliczki na podatek dochodowy czy ulgi przysługujące danemu pracownikowi. Po przeliczeniu wszystkich wartości zwykle okazuje się, że danej osobie przysługuje zwrot nadpłaconego podatku. Ma to miejsce przede wszystkim w przypadku osób, których dochody są średnie i nie przekraczają kolejnych progów podatkowych.

Do odprowadzania podatku dochodowego w Szwecji są zobowiązane zarówno osoby zatrudnione w lokalnej firmie, jak i te wydelegowane przez polskiego pracodawcę. Rozliczeń rocznych nie muszą składać pracownicy, którzy byli zatrudnieni w Szwecji przez okres krótszy niż 6 miesięcy. W ich przypadku stosuje się bowiem stałą kwotę podatku w wysokości 25%. Od tej wartości nie można odliczyć ulg.

Rozliczenia podatkowe w Szwecji z pomocą specjalistów

Rozliczenie podatkowe dochodów uzyskiwanych w Szwecji jest możliwe również po powrocie do Polski. Trzeba jednak przestrzegać ustawowego terminu, do którego do szwedzkiego urzędu powinna wpłynąć odpowiednia deklaracja. Obecnie wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy specjalistów w zakresie rozliczeń podatkowych w Skandynawii. Największe zalety takich usług to:

  • możliwość powierzenia formalności specjalistom z wieloletnim doświadczeniem – to zarówno odciążenie dla podatnika, jak i sposób na wykluczenie ewentualnych błędów,
  • brak konieczności samodzielnego przeliczania przychodów i zaliczek z różnych umów podpisanych w ciągu roku,
  • doradztwo w zakresie wypełniania i przesyłania dokumentacji do odpowiedniego urzędu,
  • wiedza specjalistów o dostępnych ulgach – w Szwecji istnieje nawet kilkadziesiąt różnych, w tym odliczenie związane z wynajem mieszkania, dojazdami do pracy czy prowadzeniem gospodarstwa domowego w Polsce; wszystkie te ulgi pozwalają na zwiększenie kwoty zwrotu,
  • możliwość uniknięcia kary za niezłożenie deklaracji w wymaganym terminie.

Rozliczenie podatkowe w Szwecji przy pomocy specjalistów to bezpieczna i wygodna opcja. Wystarczy przekazać wszystkie informacje dotyczące uzyskiwanych przychodów i przysługujących ulg przez internet. Specjaliści zajmą się ich analizą i rozliczeniem, tworząc jedną deklarację. Taki dokument musi następnie trafić do odpowiedniego urzędu w ustawowym terminie. Przekroczenie tej daty wiąże się z nałożeniem kary finansowej, dlatego warto sumiennie dopełnić swój obowiązek.

Dokumenty potrzebne do rozliczenia podatku w Szwecji

Aby poprawnie rozliczyć podatek w Szwecji, konieczne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. Biuro KAM udostępnia swoim klientom specjalny formularz, który wystarczy uzupełnić odpowiednimi danymi. Niezbędna jest także deklaracja przesyłana przez Skatteverket, czyli szwedzki urząd skarbowy. To Inkomstdeklaration 1 wystawiana zwykle na przełomie marca i kwietnia.

Niezbędne jest też dostarczenie zaświadczenia z banku z numerami SWIFT i IBAN. Musi być ono wydane w ciągu ostatnich 2 miesięcy i mieć pieczątkę szwedzkiej instytucji. Dopiero po skompletowaniu wszystkich dokumentów możliwe jest rozliczenie podatku i szybkie uzyskanie zwrotu nadpłaconej zaliczki.

Rozliczenie podatku w Szwecji a adres korespondencyjny

Rozliczenie podatku w Szwecji jest możliwe nawet po opuszczeniu tego kraju. W takiej sytuacji trzeba jednak pamiętać o tym, by zaktualizować swój adres korespondencyjny. Decyzja podatkowa jest bowiem przesyłana pocztą. Istnieje również opcja wskazania numeru konta, na który ma trafić nadpłacona część podatku dochodowego.

Termin składania dokumentów w Szwecji mija 2 maja. Decyzja o zwrocie podatku jest wydawana w czasie od czerwca do grudnia.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj