„XOXO” – ten skrót pewnie nie raz przewinął się przed Twoimi oczami, czy to w wiadomości od przyjaciela, w social media, czy może na końcu listu. Być może zastanawiałeś się, co on właściwie znaczy? Podpowiemy jak zrozumieć i właściwie używać tego popularnego skrótu.
Co oznaczają litery „X” i „O”?
Skrót xoxo jest powszechnie rozumiany jako „uściski i pocałunki” (ang. hugs and kisses). Często stosuje się go na zakończenie wiadomości jako formę serdecznego, ale nieformalnego pozdrowienia.
W czas kiedy pisanie listów praktycznie odeszło do lamusa, skrót ten może wydawać się kolejną emotikoną młodego pokolenia. Jak się okazuje nic bardziej mylnego. Pierwsze udokumentowane użycie skrótu xoxo datuje się na 22 listopada 1960 roku, natomiast same „x” oraz „o” były uważne w listach jeszcze wcześniej.
Warto jednak zrozumieć, dlaczego te konkretne litery zostały użyte do reprezentowania serdeczności. Jak doszliśmy do tego, że „x” oznacza pocałunek, a „o” – uścisk?
„X” – symbol pocałunku
Litera „x” jako symbol pocałunku ma korzenie w średniowieczu. Osoby, które nie umiały czytać ani pisać, oznaczały dokumenty literą „x”, a następnie całowały go jako oznakę szczerości.
Ten gest dał początek asocjacji litery „x” z pocałunkiem. Dodatkowo, wygląd „x” może przypominać dwie pary ust, które spotykają się w pocałunku – co dodatkowo umocniło to skojarzenie.
„O” – reprezentacja uścisku
Pochodzenie litery „o” jako symbolu uścisku jest mniej jasne. Jedna z teorii mówi, że „o” zaczęło być używane jako symbol uścisku w Ameryce Północnej, gdzie żydowscy imigranci używali tej litery zamiast chrześcijańskiego krzyża (x). Według innej teorii „o” może przypominać parę ramion otaczających inną osobę – podobnie jak w przypadku przytulania.
Tak więc, mimo że te skojarzenia mogą wydawać się trochę abstrakcyjne, stały się one tak powszechne, że dzisiaj trudno jest myśleć o literach „x” i „o” bez wiązania ich z pocałunkami i uściskami.
XOXO w erze cyfrowej
Wraz z rozwojem technologii i pojawieniem się komunikacji cyfrowej, skrót xoxo zyskał na popularności. Stał się szybkim i wygodnym sposobem na wyrażenie uczucia w wiadomościach tekstowych, e-mailach i mediach społecznościowych.
Z czasem xoxo przekroczyło granice językowe i kulturowe, stając się uniwersalnym symbolem miłości, przyjaźni i bliskości. Bez względu na to, czy używasz go na zakończenia e-maila do przyjaciela, czy w wiadomości do ukochanej osoby, XOXO jest zawsze znakiem ciepła i uczucia. Dziś xoxo w komunikacji cyfrowej jest wykorzystywane równie chętnie jak inne skróty, w tym:
Jak i kiedy używać xoxo?
Xoxo to wyraz intymności i bliskości, ale jest na tyle nieformalny, że można go używać w różnych kontekstach. Można go na przykład dodać na końcu e-maila do przyjaciela, w wiadomości do partnera lub jako podpis pod postem na Instagramie.
Pamiętaj jednak, że xoxo jest wyrazem pewnego stopnia bliskości. Jeśli piszesz do osoby, z którą nie jesteś w bliskich relacjach, może to być nieodpowiednie. Przykładowo, nie używaj tego zwrotu na końcu listu motywacyjnego lub e-maila do swojego szefa – chyba że macie ze sobą bardzo bliski i nieformalny stosunek!