Rozpoczęcie edukacji jest wielkim wydarzeniem, zarówno w życiu dziecka, jak i rodziców. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że niesie to za sobą poważne zmiany, z którymi maluszek może sobie najzwyczajniej nie poradzić. Nie chodzi tu wyłącznie o zmianę przyzwyczajeń oraz dodatkowe obowiązki. Dzieci w tym wieku z różnych powodów nie są w stanie skupić się na przyswajaniu wiedzy. Jak umiejętnie wesprzeć dziecko w nauce? Sprawdź, czym są karty pracy dla rozwoju umiejętności wczesnoszkolnych?
Artykuł sponsorowanyZ artykułu dowiesz się między innymi:
- Co to jest karta pracy dla ucznia?
- Co powinna zawierać karta pracy?
- Gdzie nabyć karty pracy dla ucznia?
Znaczenie wsparcia dziecka w nauczaniu wczesnoszkolnym
Edukacja wczesnoszkolna ma na celu rozwój całościowy dziecka, przy czym proces ten, szczególnie w klasach I–III szkoły podstawowej ma umożliwić dziecku odkrywanie sensu działania, określenia granic własnych możliwości, a także nabycie umiejętności gromadzenia doświadczeń na drodze prowadzącej do dobra, prawdy, dobra i piękna.
Oczywiście na tym etapie edukacja powinna być ukierunkowana na zaspokojenie potrzeb rozwojowych ucznia. Odbywa się to przez wsparcie wielokierunkowej aktywności dziecka, w czym pomóc mają:
- organizowanie sytuacji edukacyjnych umożliwiających eksperymentowanie;
- nabywanie doświadczeń oraz poznawanie polisensoryczne (poznawanie świata wszystkimi zmysłami – słuchem, wzrokiem, węchem, smakiem, dotykiem).
Trudno oczekiwać, by szkoła była w stanie w każdym aspekcie zrealizować indywidualne potrzeby ucznia, choćby z powodu konieczności poświęcenia uwagi całej klasie, a nie poszczególnym dzieciom.
W tym kontekście istotna okazuje się rola rodziców, którzy poprzez własny przykład, entuzjazm i zaangażowanie są w stanie rozbudzić w dziecku ciekawość poznawczą niezbędną do kształcenia w dalszych etapach rozwoju.
Aby wesprzeć rodziców w tym trudnym zadaniu, stworzone zostały karty pracy służące rozwojowi umiejętności wczesnoszkolnych.
Karty pracy dla rozwoju umiejętności wczesnoszkolnych
Czym są karty pracy ucznia? Karty pracy ucznia są coraz powszechniej stosowane w nauczaniu początkowym (klasy 1-3 szkoły podstawowej), choć niedoceniane w późniejszych etapach dydaktycznych. Zawierają one przygotowane przez specjalistów materiały obejmujące wiele dziedzin.
Dzięki temu dziecko nabywa umiejętność czytania ze zrozumieniem, rozpoznawania form gramatycznych, poznaje zasady poprawnej pisowni, logicznego myślenia oraz analizowania. Karty pracy uczą sztuki liczenia, rozumienia i rozwiązywania zadań tekstowych, czy też pozwalają nabyć podstawową wiedzę przyrodniczą.
Co ważne, karty mogą być przygotowane w formie łamigłówek, kolorowanek, krzyżówek, co daje możliwość prowadzenia edukacji w formie zabawy. Można je też potraktować, jako okazję do sprawdzenia wiadomości i umiejętności ucznia nabyte w trakcie zajęć lekcyjnych.
W kartach pracy znaleźć można:
- zadania systematyzujące wiedzę;
- Informacje dotyczące określonej dziedziny, podane w przystępnej i zrozumiałej formie;
- polecenia, ćwiczenia oraz quizy.
Ważne dla rozwoju dziecka jest to, że wypełniając kartę pracy, uczeń pracuje pod nadzorem rodzica. Oprócz aspektu edukacyjnego jest to także świetna okazja do zacieśnienia wzajemnych więzi i wzmacniania poczucia bezpieczeństwa oraz zaufania.
Ponadto karta pracy pozwala rodzicowi zdyscyplinować ucznia, co przekłada się na sprawnie i przyjemne przeprowadzenie zajęć. W procesie tym szczególnie istotne są karty pracy klasa 1, wdrażające dziecko do nauki oraz kształtujące przyszłe przyzwyczajenia związane z całym procesem edukacyjnym.
Karty pracy ucznia dostosowane do każdego poziomu edukacji
Karty pracy ucznia powinny być dostosowane do poziomu kształcenia dziecka. Z tego powodu należy wybierać materiały, co do których istnieje pewność, że zostały przygotowane przez specjalistów na podstawie założeń pedagogicznych popartych doświadczeniem i licznymi badaniami. Tego typu materiały znaleźć można na stronie https://wczesnoszkolni.pl.
Korzystają z karty pracy ucznia rodzic lub opiekun zyskuje:
- możliwość zajęcia dziecka czymś ciekawym;
- możliwość wspólnego z dzieckiem powtórzenia i utrwalenia materiału szkolnego;
- dodatkową okazję rozwoju dziecka, zwłaszcza w przypadku, gdy ono samo wykazuje chęć nabycia nowej wiedzy.
Wypada zwrócić uwagę, że karty pracy niosą szereg korzyści także dla nauczycieli. Zyskują oni m.in. możliwość prowadzenia zajęć, które w przystępny sposób utrwalą wprowadzane aktualnie materiały. Odbywa się to na bazie gotowych i rzetelnych przykładów opracowanych przez specjalistów.
W przypadku uczniów, którzy wcześniej wykonują swoje zadania, karta pracy może posłużyć, jako ciekawe uzupełnienie zajęć. Wreszcie, na podstawie kart istnieje sposobność zadania uczniom interesujących i rozwijających prac domowych. Karty pracy można rozdać na lekcjach lub dać możliwość samodzielnego wydruku.
Proces rozwoju wymaga aktywności samego dziecka. Jednym z czynników motywujących jest wspólna nauka z rodzicem, która przecież powinna opierać się na określonych założeniach. W tym celu korzystanie z kart pracy ucznia wydaje się nie tylko pomocne, lecz także niezbędne. Dzięki temu aktywność dziecka może być w większym stopniu kontrolowana poznawczo. W zamian rodzic zyskuje satysfakcję oraz nadzieję, że cały proces edukacyjny dziecka przebiegnie w sposób zorganizowany i skuteczny.