Jak uratować sfilcowany sweter?

Strona głównaModaJak uratować sfilcowany sweter?

Jesienią i zimą kochamy wełnę ponad wszystko. Cieplutki sweter z kaszmiru czy wełny owczej staje się najczęściej noszonym elementem garderoby. Jednak czasem nie udaje nam się właściwie o niego zadbać. Każdej z nas może przytrafić się sfilcowany sweter – jak uratować ulubione ubranie, zniszczone w praniu? Przekonaj się, czy istnieją skuteczne sposoby i sprawdź, co robić, żeby zapobiegać powstawaniu uszkodzeń wełny.

Artykuł sponsorowany

Sfilcowany sweter: co to znaczy? Filcowanie a mechacenie

Niektórzy mylą pojęcie sfilcowany z terminem zmechacony czy skulkowany. Dwa ostatnie wyrazy oznaczają tyle, że ubranie posiada ślady użytkowania w postaci pozrywanych włókien, które plątają się ze sobą, tworząc kłaczki czy kuleczki. Pozostają one na powierzchni ubrania i są lekko do niego przyczepione. Jak usunąć zmechacenia? Wystarczy użyć:

  • szczotki do pielęgnacji odzieży, np. z naturalnym włosiem dzika, która jest delikatna dla wełny i jednocześnie świetnie sobie radzi z kuleczkami i kłaczkami;
  • golarki do ubrań, która ucina zmechacenia tuż przy powierzchni materiału i nie powoduje nasilenia problemu.

Tymczasem filcowanie wełny to proces, który następuje w wyniku niewłaściwej pielęgnacji ubrania. Zaliczymy do niej pranie w zbyt wysokiej temperaturze, nagłe zmiany temperatury wody, stosowanie agresywnych detergentów czy suszenie w suszarce bębnowej lub na kaloryferze. Sfilcowany sweter znacząco zmienia swoje wymiary – jest skurczony, materiał staje się szorstki, włókna są zbite, a całość jest mniej sprężysta. Czy da się go naprawić? Przeanalizujmy najczęściej wymieniane metody na odfilcowanie wełny.

Zastanawiasz się, jak odfilcować sweter? Oto popularne metody!

Przed Tobą 4 najbardziej znane patenty na sfilcowany sweter. Ich efektywność zależy od tego, jak bardzo uszkodzone są włókna. Warto je poznać, choć nie możemy zagwarantować, że z ich pomocą uratujesz swoje ubranie.

Jak uratować sfilcowany sweter z kaszmiru krok po kroku?

Wełna z kóz kaszmirskich jest uważana za dobro luksusowe. Kaszmirowe ubrania odznaczają się cudowną miękkością, mają zdolność do termoregulacji, są bardzo lekkie i wykazują właściwości samoczyszczące. Perfekcyjnie skrojone i doskonale uszyte swetry z kaszmiru o wszystkich tych cechach kupisz w sklepie online polskiej marki premium Patrizia Aryton.

Niektórzy próbują ratować sfilcowany w niewielkim stopniu sweter z kaszmiru, stosując te sposoby:

  1. Moczenie w roztworze z dodatkiem gliceryny – zanurz sweter w wodzie z dodatkiem gliceryny i rozciągaj we wszystkich kierunkach, ale łagodnie, żeby nie przerwać skurczonych włókien. Całość nie powinna trwać dłużej niż pół godziny.
  2. Płukanie w wodzie z odżywką do włosów – wykorzystaj odżywkę proteinową i postępuj podobnie, jak w przypadku moczenia w glicerynie, z tym że zabieg może trwać dłużej.

Jak uratować sfilcowany sweter z wełny – poradnik

Dwie pozostałe metody na to, jak uratować sfilcowany wełniany sweter, są znacznie mniej delikatne.

  1. Mrożenie swetra z wełny – zawiń ubranie w folię i włóż do zamrażarki. Pozostaw na kilka godzin, a po wyjęciu rozciągaj we wszystkich kierunkach.
  2. Prasowanie parą – użyj generatora pary lub ręcznego steamera i prasuj normalnie, a w międzyczasie rozciągaj materiał.

Niestety, żaden z wymienionych sposobów nie zadziała na mocno sfilcowany sweter. Nie możemy się pod nimi podpisać. Jeśli Twoje ubranie skurczyło się o rozmiar lub więcej, to nadaje się już tylko do domowego upcyklingu, czyli wykorzystania jako filc do robienia np. zabawek czy praktycznych ozdób do domu.

Jak zapobiegać filcowaniu się wełny? Podsumowanie

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Sfilcowany sweter nie stanie się Twoim zmartwieniem, jeśli będziesz przestrzegać tych 5 zasad:

  1. Pierz swetry ręcznie w wodzie o temp. max. 36 stopni z dodatkiem płynu do prania wełny lub tkanin delikatnych.
  2. Nie trzyj, nie wyżymaj i nie wykręcaj wełny – raczej łagodnie ugniataj, a potem przepłucz w wodzie o tej samej ciepłocie.
  3. Po wyjęciu zawiń sweter w ręcznik, a po kwadransie rozłóż na płasko na innym suchym ręczniku i pozostaw do wyschnięcia w przewiewnym miejscu.
  4. Nie używaj suszarek bębnowych i nie susz ubrań z wełny przy gorącym kaloryferze lub na słońcu.
  5. Przechowuj wełniane swetry złożone na półce i nie kładź na nich innej odzieży.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj