Jaki sprzęt rehabilitacyjny przysługuje po udarze mózgu?

Strona głównaZdrowieJaki sprzęt rehabilitacyjny przysługuje po udarze mózgu?

Są problemy, które pojawiają się nagle i niespodziewanie. Właśnie do grona takich problemów można zaliczyć udar mózgu. Udary mózgu mogą kojarzyć się z osobami w podeszłym wieku, ale tak naprawdę mowa o problemie, który może dotknąć starszych i młodszych. Wiele zależy od następujących czynników takich jak: obciążenie genetyczne, choroby, płeć. Tak, płeć ma znaczenie, ponieważ problemy częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Warto również mieć świadomość tego, że powrót do aktywności po przebytym udarze to nie jest zadanie nie do wykonania. Bardzo ważne jest to, aby osoba chora była rehabilitowana w sposób szybki i intensywny.

Artykuł sponsorowany

Sprzęt rehabilitacyjny – co przysługuje po udarze mózgu?

Szybka i intensywna rehabilitacja nie jest możliwa bez dobrego sprzętu rehabilitacyjnego. Osoba chora może zdecydować się na:

  • chodzik – rozwiązanie dla osób, które w związku z różnymi chorobami potrzebują stabilnego wsparcia podczas chodzenia,
  • zakup/wynajem sprzętu rehabilitacyjnego – sprzęt rehabilitacyjny dla osób po udarze powinien głównie wpływać na poprawę siły mięśni,
  • pionizator – urządzenie z możliwością chodzenia lub stania,
  • ortezę – aparat ortopedyczny stabilizujący stawy bądź odcinek ciała, zazwyczaj zastępuje opatrunek gipsowy. Główne zadanie ortezy to unieruchomienie stawów kończyn. 
  • zakup/wynajem wózka inwalidzkiego – chodzi o pojazd przeznaczony do poruszania się osoby z niepełnosprawnością ruchową; wózek może być napędzany siłą mięśni lub mocą silnika.
  • krzesło kąpielowe – dobre krzesło kąpielowe to wygodny i bezpieczny sposób na przeprowadzanie kąpieli,
  • wózek kąpielowy – praktyczne wózki kąpielowe mogą ułatwić wykonywanie czynności dotyczących pielęgnowania ciała,
  • materac przeciwodleżynowy – rodzaj materaca dla osób zagrożonych odleżynami bądź doświadczających odleżyn; pobudza krążenie i ukrwienie oraz zmniejsza ucisk wywierany na ciało chorego.

Istotne jest też to, że sprzęt do rehabilitacji po udarze mózgu może dzielić się na różne kategorie. Przykładowo w przypadku materacy przeciwodleżynowych można wyróżnić materace statyczne, dynamiczne i pneumatyczne.

Jaki sprzęt rehabilitacyjny jest refundowany?

Podczas poszukiwania sprzętu rehabilitacyjnego ogromny problem mogą stanowić pieniądze na zakup/wynajem. Oczywiście można zdecydować się na wsparcie zapewnianie w specjalnych ośrodkach, ale trzeba też pamiętać o tym, że w tych ośrodkach kolejki są naprawdę długie. Tymczasem udar mózgu to problem z gatunku tych, gdzie czas odgrywa kluczową rolę.

Istotne jest też to, że osoby po udarze mają możliwość korzystania z dofinansowania zapewnianego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dofinansowanie może dotyczyć sprzętu rehabilitacyjnego, jak i ortopedycznego (tyczy się to choćby wózków inwalidzkich, pionizatorów, balkoników czy kul inwalidzkich). Nie można też zapomnieć o wsparciu, jakie gwarantują Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie i Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej. Chodzi o jednorazowe zasiłki związane z finansowaniem leczenia, jak i możliwość skorzystania z tzw. usług opiekuńczych. Przez usługi opiekuńcze należy rozumieć pomoc podczas wykonywania codziennych czynności.

Jaki sprzęt rehabilitacyjny można odliczyć od podatku?

Ponadto możemy rozmawiać o uldze rehabilitacyjnej. Ulga rehabilitacyjna to odliczenie od uzyskanego dochodu kwoty wydatkowanej na cele rehabilitacyjne i cele związane z uproszczeniem wykonywania czynności życiowych.

Odliczenie na cele rehabilitacyjne dotyczy:

  • osoby niepełnosprawnej – potrzebne orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, orzeczenie o niepełnosprawności (tyczy się to osób poniżej 16 lat), decyzja przyznająca rentę szkoleniową/socjalną, orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów ważnych do dnia 31 sierpnia 1997 r. i orzeczenie o zaliczaniu się do I/II grupy inwalidztwa.
  • osoby mającej na utrzymaniu osobę niepełnosprawną – tyczy się określonych grup; dochód osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać dwunastokrotności kwoty renty socjalnej przedstawionej w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej, w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego.

Jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości i jest potrzeba profesjonalnej porady prawnej, najlepiej temat ten skonsultować dodatkowo z odpowiednim specjalistą. 

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj