Motyw rodziny w literaturze – od starożytności po współczesność

Strona głównaHumanistykaMotywy literackieMotyw rodziny w literaturze - od starożytności po współczesność

Rodzina to jedna z najważniejszych wartości w życiu człowieka. Nic więc dziwnego, że motyw ten od wieków przewija się w literaturze, stanowiąc inspirację dla pisarzy różnych epok. Przyjrzyjmy się bliżej, jak na przestrzeni dziejów zmieniało się postrzeganie rodziny i jakie miejsce zajmowała ona w twórczości literackiej.

Rodzina w literaturze antycznej

W literaturze antycznej motyw rodziny był silnie związany z kultem przodków i tradycją. W eposach Homera, takich jak „Iliada” i „Odyseja”, rodzina stanowiła fundament społeczeństwa. Bohaterowie, tacy jak Hektor czy Odyseusz, walczyli nie tylko w obronie ojczyzny, ale także dla dobra swoich bliskich.

W tragediach greckich natomiast rodzina często stawała się źródłem konfliktu. W „Antygonie” Sofoklesa tytułowa bohaterka musi wybierać między lojalnością wobec władcy a miłością do brata. Z kolei w „Orestei” Ajschylosa rodzina Atrydów przeklęta jest przez bogów za zbrodnie popełnione przez przodków.

Rodzina w Biblii

Biblia, jako jedno z najważniejszych dzieł literackich w historii, również porusza temat rodziny. W Starym Testamencie rodzina jest podstawową komórką społeczną, a przykazanie „Czcij ojca swego i matkę swoją” podkreśla znaczenie szacunku wobec rodziców.

Jednak w Nowym Testamencie Jezus niejednokrotnie stawia lojalność wobec Boga ponad więzi rodzinne. Gdy jego matka i bracia przychodzą do niego, mówi: „Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi? (…) Bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką” (Mt 12, 48-50).

Rodzina w literaturze średniowiecza

W literaturze średniowiecznej motyw rodziny często wiązał się z ideałem rycerskim. W „Pieśni o Rolandzie” główny bohater, choć kocha swoją narzeczoną Aldę, przedkłada nad nią obowiązki wobec króla i ojczyzny. Podobnie w „Opowieściach kanterberyjskich” Geoffreya Chaucera, w opowieści rycerza, Palamedes poświęca miłość do Emilii na rzecz lojalności wobec przyjaciela

.Jednak średniowieczne romanse rycerskie, takie jak „Tristan i Izolda” czy „Lancelot”, ukazują również niszczycielską siłę miłości, która może prowadzić do zdrady i rozpadu więzi rodzinnych.

Rodzina w literaturze renesansu

Renesans przyniósł nowe spojrzenie na rodzinę. W „Królu Learze” Szekspira tytułowy bohater przekonuje się, że więzy krwi nie gwarantują miłości i lojalności. Jego starsze córki, Goneryla i Regana, okazują się podstępne i wyrachowane, podczas gdy najmłodsza, Kordelia, darzy ojca szczerym uczuciem.

W „Romeu i Julii” natomiast Szekspir ukazuje tragiczne skutki waśni między rodami Kapuletich i Montekich. Miłość młodych kochanków zostaje zdławiona przez nienawiść i uprzedzenia dzielące ich rodziny.

Rodzina w literaturze oświecenia

Oświecenie przyniosło krytyczne spojrzenie na instytucję rodziny. Molier w swoich komediach, takich jak „Świętoszek” czy „Skąpiec„, wyśmiewał obłudę i chciwość niszczące relacje rodzinne.

Z kolei w powieściach Samuela Richardsona, jak „Pamela” czy „Clarissa”, ukazane są dramaty młodych kobiet, których rodziny próbują zmusić do małżeństwa wbrew ich woli. Dzieła te zwracają uwagę na problem podporządkowania jednostki konwenansom społecznym.

Rodzina w literaturze romantyzmu

Romantyzm przyniósł idealizację uczuć rodzinnych, szczególnie miłości matczynej. W balladzie „Romantyczność” Adama Mickiewicza matka opłakuje zmarłą córkę, której duch nawiedza jej dom. Podobnie w „Konradzie Wallenrodzie” miłość Aldony do męża jest silniejsza niż śmierć.

Jednocześnie romantycy dostrzegali też ciemne strony życia rodzinnego. W „Nie-Boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego małżeństwo hrabiego Henryka rozpada się z powodu jego egoizmu i braku zrozumienia dla żony. Z kolei w „Kordianie” Juliusza Słowackiego tytułowy bohater buntuje się przeciwko despotycznemu ojcu.

Rodzina w literaturze pozytywizmu

Pozytywiści, skupieni na problemach społecznych, często poruszali temat rodziny. W „Lalce” Bolesława Prusa rodzina Łęckich, choć szlachetnie urodzona, popada w finansową ruinę. Główny bohater, Stanisław Wokulski, zakochuje się w zubożałej arystokratce Izabeli, lecz jego uczucie zostaje odrzucone ze względu na różnice klasowe.

W nowelach Marii Konopnickiej, takich jak „Dym” czy „Mendel Gdański”, ukazane są trudne warunki życia ubogich rodzin robotniczych i żydowskich. Autorka zwraca uwagę na problem wyzysku i dyskryminacji, które niszczą więzi międzyludzkie.

Rodzina w literaturze Młodej Polski

Młoda Polska przyniosła zainteresowanie psychologią i życiem wewnętrznym bohaterów. W dramacie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego rodzina Włodzimierza Tetmajera skupia jak w soczewce problemy i kompleksy polskiego społeczeństwa. Bronowickie wesele staje się metaforą narodowych przywar i niespełnionych nadziei.

W powieściach Stefana Żeromskiego, takich jak „Ludzie bezdomni” czy „Przedwiośnie”, rodzina często jest źródłem cierpienia i rozczarowań. Bohaterowie zmagają się z dziedzictwem przeszłości i poszukują swojego miejsca w świecie.

Rodzina w literaturze dwudziestolecia międzywojennego

W dwudziestoleciu międzywojennym temat rodziny podejmowali m.in. Zofia Nałkowska i Jarosław Iwaszkiewicz. W „Granicy” Nałkowskiej ukazany jest rozkład moralny arystokratycznej familii, w której dochodzi do kazirodztwa i zbrodni.

Z kolei w opowiadaniach Iwaszkiewicza, jak „Panny z Wilka”, rodzinny dom staje się przestrzenią wspomnień i tęsknoty za utraconym czasem. Bohaterowie konfrontują się z przemijaniem i własną samotnością.

Rodzina w literaturze współczesnej

Literatura współczesna przynosi różnorodne ujęcia motywu rodziny. W „Poczwarce” Doroty Terakowskiej rodzina adoptuje dziewczynkę z zespołem Downa, ucząc się akceptacji i bezwarunkowej miłości.

Natomiast w „Gnoju” Wojciecha Kuczoka rodzinny dom jest miejscem przemocy i upokorzenia. Autor bezlitośnie obnaża patologie i tajemnice kryjące się za fasadą pozornie normalnej rodziny.Warto też wspomnieć o sagach rodzinnych, takich jak „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz czy „Saga rodu Forsyte’ów” Johna Galsworthy’ego. Utwory te ukazują losy wielu pokoleń, zwracając uwagę na ciągłość tradycji i więzi międzyludzkich.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj