Pierwsze klocki dla rocznego dziecka. Co spodoba się maluszkowi?

Strona głównaDzieckoPierwsze klocki dla rocznego dziecka. Co spodoba się maluszkowi?

Zakup pierwszych zabawek dla dziecka to nie zawsze udane przedsięwzięcie. Niestety wielu rodziców popełnia często błąd i kupuje zabawkę pod wpływem impulsu, zapominając o tym, że konkretny produkt powinien odpowiadać okresowi rozwojowemu dziecka oraz indywidualnym umiejętnościom. Dlatego właśnie w tym wpisie opowiemy o klockach, które pełnią ważną funkcję w rozwoju malucha. Które z klocków wybrać na początek? Czy można śmiało stwierdzić, jakie klocki sprawdzą się dla rocznego dziecka? Sprawdź koniecznie!

Artykuł sponsorowany

Klocki dla rocznego dziecka – zadbaj o rozwój małej motoryki dziecka

W pierwszej fazie rozwoju dziecka, czyli mniej więcej do ukończenia przez nie 18 miesiąca życia, rozwój sensoryczny i motoryczny jest niezwykle istotny dla jego późniejszego funkcjonowania. To dlatego tak duży nacisk kładzie się wówczas na ogólnorozwojowe zajęcia dla maluszka, których celem jest zaangażowanie wszystkich zmysłów do pracy. Klocki odgrywają w takim rozwoju bardzo ważną rolę.

Dobrze dobrane klocki mogą świetnie wpłynąć na rozwój motoryki małej, czyli pracę dłoni i palców, jak również zmysłu dotyku. Warto, by zabawa klockami była elementem codzienności dziecka. Ważne jednak, by na tym pierwszym etapie były one dopasowane do pociechy. Przede wszystkim powinny bowiem cieszyć i motywować do poznawania świata poprzez zabawę, a nie rozpraszać czy wprowadzać chaos.

Pierwsze klocki w życiu dziecka – na równi z książką!

Zabawę z klockami można śmiało porównać do czytania książek. To tak samo ważna część rozwoju, pobudzająca wyobraźnię i wpływająca na rozwój sensoryczny. Dlatego samo kupienie klocków to nie wszystko. Konieczny jest dobór takich, które będą dopasowane do konkretnych potrzeb maluszka.

Jakie powinny być zatem klocki dla rocznego dziecka? Przede wszystkim dość duże, by maluszek nie mógł ich połknąć. Niestety dziecko w tym okresie wciąż bardzo często poznaje przedmioty, wkładając je do ust. Właśnie dlatego warto wystrzegać się klocków byle jakich z materiałów wątpliwego pochodzenia i zwrócić uwagę na możliwość łatwego ich umycia. Dużo lepiej jest kupić zabawkę z drewna czy specjalnego tworzywa – na przykład miękkie klocki sensoryczne, które dziecko może dowolnie ugniatać, ściskać, podgryzać.

Pierwsze klocki powinny być także dla maluszka atrakcyjne, czy to pod względem wizualnym, czy też dźwiękowym, ale pod jednym warunkiem. Dźwięk wydobywający się z takich klocków nie powinien być zbyt głośny i nachalny. Chodzi raczej o odgłosy zwierząt, szelesty, piszczenie czy te, dźwięki, które otaczają nas na co dzień!

Takie klocki sensoryczne, dostępne w różnych wielkościach, z powierzchniami o różnej strukturze i w wielu kolorach świetnie sprawdzą się podczas budowania wieży, domków lub innych prostych konstrukcji.

Czy już wiesz, po jakie klocki dla rocznego dziecka sięgniesz w pierwszej kolejności? Możliwości wyboru konkretnych zestawów jest wiele – znajdź te, dzięki którym spędzicie długie godziny na zabawie. 

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj