Przygody Odyseusza: streszczenie w punktach i analiza

Strona głównaLekturyStreszczeniaPrzygody Odyseusza: streszczenie w punktach i analiza

Przygody Odyseusza to jedno z najbardziej cenionych dzieł literatury antycznej, które do dziś fascynuje czytelników na całym świecie. Jest to opowieść o niezłomnym bohaterze, który przemierza świat, pokonuje liczne przeciwności, aby ostatecznie powrócić do domu. Autorem tej znakomitej adaptacji mitologicznego eposu jest Jan Parandowski, polski pisarz i tłumacz, znany ze swojego zamiłowania do kultury antycznej.

O Janie Parandowskim

Jan Parandowski, nasz drugorzędny słowo kluczowe, to wybitny polski pisarz i tłumacz, który zdobył sobie uznanie dzięki swojej twórczości inspirowanej kulturą starożytnej Grecji i Rzymu.

Jego dzieła obejmują zarówno opracowania naukowe, tłumaczenia, jak i utwory z literatury pięknej. „Przygody Odyseusza” to jedno z jego najważniejszych dzieł, obok tak znanych pozycji jak „Mitologia” czy „Dysk olimpijski”.

Kontekst historyczny „Przygód Odyseusza”

„Przygody Odyseusza” to adaptacja starożytnej eposu „Odyseja”, autorstwa Homera. Utwór został wydany w 1935 roku, a jego akcja rozgrywa się około 1200 roku p.n.e., zaraz po zakończeniu wojny trojańskiej. Głównym miejscem akcji jest Morze Śródziemne i wyspy greckie.

Główny bohater i jego wyprawa

Głównym bohaterem opowieści jest Odyseusz, król Itaki, który po zakończonej wojnie trojańskiej stara się powrócić do domu.

Odyseusz jest synem Laertesa, mężem Penelopy i ojcem Telemacha. Podczas zdobycia Troi, jak i w czasie swojej wędrowki wykazuje się sprytem i przebiegłością. Ma on swoich sojuszników pośród greckich bogów – przede wszystkim Atenę. Natomiast jego największym wrogiem jest Posejdon, który utrudnia mu powrót do domu.

Świat rzeczywisty i fantastyczny w „Przygodach Odyseusza”

W „Przygodach Odyseusza” świat rzeczywisty miesza się ze światem fantastycznym, w którym występują bogowie greccy, potwory oraz różne postacie z mitologii.

Wydarzenia i bohaterowie historyczni to wojna i zdobycie Troi, postacie takie jak Parys, Helena czy Agamemnon, z kolei postaciami fantastycznymi są Scylla, Charybda oraz szereg greckich bogów występujących w utworze.

Symbolika wędrówki Odyseusza

Wędrówka Odyseusza symbolizuje ludzki los, podczas którego musimy stawić czoła różnym przeciwnościom. Jednak dzięki odwadze, sprytowi, dążeniu do sukcesu oraz nadziei jesteśmy w stanie przezwyciężyć trudności i osiągnąć sukces.

Streszczenie w punktach

 1. Zdobycie Troi i opuszczenie Kikonów: Po zakończonej wojnie trojańskiej dwanaście statków Odyseusza rusza w podróż do Itaki. Napotkali jednak niepomyślne wiatry, które zapędziły ich do krainy Kikonów. Żołnierze Odyseusza zrabowali tamtejsze miasto, podczas bitwy wiele ludzi Odyseusza zginęło i musiał on uciekać z wyspy.
 2. Spotkanie z Lotofagami: Ich statki dopłynęły do wybrzeży krainy Lotofagów, którzy żywili się lotosem. Jednak każdy, kto zjadł te ziele, tracił pamięć i nie chciał opuszczać tej krainy.
 3. Zmierzenie się z Cyklopem Polifemem: Następnie udali się na kolejną wyspę, na której pasły się dzikie kozy. Na kolejnej wyspie dostrzegli jaskinię, przy której była spiżarnia oraz zwierzęta. Odyseusz wraz z towarzyszami rabowali te zapasy, aż pojawił się właściciel, Cyklop Polifem. Uwięził on Odyseusza i jego towarzyszy w jaskini. Jednego dnia zjadł dwóch żołnierzy, następnego dnia czterech. Odyseusz opowiedział mu swoją historię, powiedział że ma na imię „Nikt” i poczęstował winem. Następnie wypalił mu oko, wtedy przybiegły inne Cyklopy i kiedy pytały kto mu to zrobił, Polifem odpowiadał że „Nikt”.
 4. Klątwa Posejdona: Aby się uwolnić z jaskini cyklopa, Odyseusz wraz z przyjaciółmi przywiązali się pod brzuchami baranów. Kiedy Cyklop wypuścił zwierzęta na łąkę, Odyseusz z towarzyszem byli wolni. Kiedy odpływali, Odyseusz krzyczał do Polifema, żeby zapamiętał jego imię „Odyseusz”. Na to cyklop poprosił swojego ojca, Posejdona, by ten rzucił klątwę na niego. Od tego momentu Odyseusz miał długo tułać się po morzu, nim dotrze do domu.
 5. Podróż do Eolii: Odyseusz dociera do Eolii, gdzie mieszkał król wiatrów Eol. Odyseusz opowiedział mu swoje przygody, za co król nagrodził mu woreczek w którym mieściły się złe wiatry i wichury. Statki ruszyły i kierowały się do Itaki, wypuszczając przyjazne wiatry. Jednak w czasie podróży jego towarzysze wypuścili nieprzyjazne wiatry i znaleźli się oni ponownie u wybrzeży Eolii. Jednak tym razem król Eol nie przywitał ich przyjaźnie i nie wspomógł wiatrem.
 6. Konfrontacja z Lestrygonami: Odyseusz z towarzyszami z braku wiatru musieli wiosłować do kolejnej krainy. Dotarli do lądu zamieszkanego przez olbrzymów-ludożerców nazywanych Lestrygonami. Ludożercy zniszczyli flotę Odyseusza, któremu został jedynie jeden statek, którym wraz z garstką przyjaciół uciekli.
 7. Spotkanie z czarodziejką Kirke: Na kolejnej wyspie część podróżników ruszyła w głąb lądu i dotarła do zamku boginki o imieniu Kirke. Była ona córką króla Słońca i czarodziejką. Kiedy podróżnicy jedli u niej ucztę, ta zamieniła ich w świnie. Jedynie jeden z nich zdołał uciec i pobiegł do Odyseusza opowiedzieć o tym. Odyseuszowi pomogł Hermes, który podarował mu ziele leczące zły urok. Ostrzegł też Odyseusza, by nie dał się dotknąć różdżką Kirke. Odyseuszowi to się udało, Kirke przeprosiła i przywróciła wszystkim dawną postać. Odyseusz na wyspie Kirke spędził rok, dowiedział się że musi udać się do wieszcza Tejrezjasza, by dowiedzieć się co zrobić, by oddalić klątwę bogów.
 8. Spotkanie z duchami zmarłych: Odyseusza z towarzyszami popłynął do krainy Kimeryjczyków, składając ofiary zmarłym. Woń zabitych zwierząt zwabiła dusze a wśród nich wieszczę Tejrezjasza. Ten opowiedział mu, że czeka go jeszcze wiele lat tułaczki. Wśród zmarłych Odyseusz zobaczył też swoją matkę, która powiedziała mu, że żona Penelopa czeka wiernie na niego, odpychając zalotników.
 9. Spotkanie z Syrenami, Scyllą i Charybdą: Odyseusz odpłynął stamtąd do czarodziejki Kirke, która ostrzegła go przed Syrenami, które zwodzą podróżnych śpiewem oraz Scyllą i Charybdą. Scylla była potworem morskim o dwunastu łbach i sześciu głowach, natomiast Charybda wciągała morze i z powrotem je wypluwała. Kiedy statek Odyseusza płynął obok krainy Syren, ten kazał towarzyszom zalepić sobie uszy woskiem a siebie przywiązać do masztu. W ten sposób wszyscy zostali uratowani a on sam wysłuchał pięknego śpiewu Syren. Przepływając obok skał zamieszkałych przez Scyllę i Charybdę, Odyseusz stracił sześciu ludzi.
 10. Zabójstwo wołów Heliosa: Reszta załogi dopłynęła do krainy Słońca, wyspy Trynakrii. Odyseusz zabronił swoim towarzyszom zabijać zwierzęta, jednak ci go nie posłuchali i zabili kilka wołów. Kiedy odpływali z wyspy, rozpętała się burza. Piorun trafił w okręt, który zatonął. Cała załoga zginęła poza Odyseuszem, który płynął na tratwie. Szczęśliwie ominął skały Scylli i Chabrydy i dopłynął do wyspy Ogigia. Tam obudził się na brzegu i spotkał kobietę Kallipso. Nimfa zaprowadziła go do swojego domu i Odyseusz spędził z nią kilka lat.
 11. Powrót do Itaki: Odyseusz zbierał się do podróży powrotnej, choć nimfa go zatrzymywała. Jednak kiedy tylko odpłynął z wyspy Kalipso, Posejdon wzburzył morze i łódź Odyseusza została zniszczona. Bohaterowi pomogła boginka morska Leukotea, która dała mu przepaskę, dzięki której nie mógł utonąć. Zaczął płynąć w kierunku lądu, jednak morze ciągle go wchłaniało, w końcu zobaczył ujście rzeki i płynąć modlił się do bóstwa tej rzeki. Odyseusz w końcu wyszedł na brzeg, oddał bogince przepaskę i wykończony zasnął w lesie.
 12. Spotkanie z królewną Nauzykaą: Odyseusza obudził śmiech ludzi, była to krolewna Nauzykaa z dziewczętami, które się bawiły nad rzeką. Dziewczęta spłoszyły się brudnym mężczyzną, natomiast krolewna dała mu ubranie i odwiozła pod bramy miasta. Od tego momentu towarzyszyła mu Atena pod postacią dziewczynki. Bogini okryła bohatera niewidzialnym obłokiem i dzięki temu Odyseusz doratarł do króla Feaków, Alkinoosa. Bohater natknął się na ucztę, pod zdjęciu z niego czaru niewidzialności, poprosił królową o pomoc w dotarciu do domu. Odyseusz brał udział w zawodach rzutu dyskiem, wygrał go i wzbudził podziw wśród Feaków.
 13. Powrót do domu i spotkanie z zalotnikami: Odyseusz dopłynął statkiem Feaków do Itaki. U brzegu napotkał Atenę pod postacią młodzieńca, która opowiedziała mu o zalotnikach. Sam Odyseusz również był w niebezpieczeństwie, gdyż ktoś mógłby próbować go zabić. Zamieniła Odyseusza w staruszka i powiedziała, by udał się do zagrody pasterza świń Eumajosa, tam Odyseusz został ugoszczony i spędził kilka dni. Po kilku dniach u Eumajosa zjawił się Telemach, wtedy Odyseusz odzyskał normalny wygląd i ojciec z synem padli sobie w objęcia.
 14. Bitwa z zalotnikami: Zalotnikom nie udało się zabić Telemacha, królewicz wrócił do pałacu i powiedział Penelopie że Odyseusz żyje. Odyseusz wszedł do pałacu pod postacią staruszka, na jego widok zalotnicy zaczęli kpić i wyśmiewać go. Odyseusz spokojnie przyjmował zniewagi. Penelopa opowiedziała staruszkowi, że jutro będzie turniej, podczas którego ten kto podniesie łuk Odyseusza i przestrzeli strzałę przez 12 otworów w toporach, otrzyma królestwo i rękę Penelopy. Podczas zawodów jedynie Odyseusz zdołał napiąć cięciwę i trafić przez 12 otworów, wtedy zalotnicy rozpoznali Odyseusza i rozpoczęła się bitwa. Odyseusz z Telemachem i jego przyjaciółmi pozabijali zalotników, zostawili przy życiu jedynie nadwornego pieśniarza i urzędnika – posłańca.
 15. Nowe życie: Odyseusz spotkał się z Penelopą a następnie udał się do swojego ojca Laertesa. Krewni zalotników zaczęli domagać się sprawiedliwości i podburzali naród przeciwko Odyseuszowi. Rozpoczęła się walka, jednak spór przerwała Atena, która kazała buntownikom rozejść się do domów. Tak rozpoczęło się nowe życie króla Itaki, Odyseusza.

Podsumowanie

„Przygody Odyseusza” to niezwykła opowieść o odwadze, sprycie i niezłomności. Odyseusz pokonuje liczne przeciwności, a dzięki swojemu sprytowi i pomocy bogów udaje mu się ostatecznie powrócić do domu. Ta wspaniała opowieść jest doskonałym przykładem, jak starożytne mity mogą być nadal fascynujące i inspirujące dla współczesnych czytelników.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj