Regularne stosowanie sonicznej szczoteczki do zębów – jak wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Strona głównaZdrowieRegularne stosowanie sonicznej szczoteczki do zębów – jak wpływa na zdrowie jamy...

Szczoteczka soniczna to urządzenie, które swoją popularność zyskało w ostatnich latach, choć na rynku obecne jest już od końca poprzedniego wieku. Coraz więcej osób decyduje się na jej zakup i rezygnuje z mycia zębów zwykłymi, manualnymi szczoteczkami. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak regularne stosowanie sonicznej szczoteczki do zębów wpływa na zdrowie jamy ustnej.

Szczoteczka soniczna to urządzenie wyposażone w silniczek elektryczny, dlatego dość często zaliczana jest do grupy szczoteczek elektrycznych. To, co ją wyróżnia, to technologia fal dźwiękowych o częstotliwości około 260 Hz. W trakcie pracy szczoteczki sonicznej mamy do czynienia z ciekawym zjawiskiem – cząsteczki wody, śliny i pasty do zębów mieszają się ze sobą, a powstałe w wyniku tego mikropęcherzyki rozchodzą się po całej jamie ustnej i trafiają nawet do trudno dostępnych miejsc, usuwając z nich płytkę nazębną i resztki pokarmowe.

W jaki sposób działa soniczna szczoteczka do zębów?

Szczoteczki soniczne przystosowane są do wykonywania ruchów wymiatających. Warto dodać, że drgania wytwarzane przez główkę czyszczącą tych urządzeń docierają na odległość kilku milimetrów od zakończenia włókien, dzięki czemu nie ścierają osadów mechanicznie, a więc nie niszczą szkliwa zębowego. Najwyższa prędkość pracy w szczoteczkach sonicznych wynosi 96 000 ruchów na minutę. Tego rodzaju przyrządy najczęściej wyposażone są w kilka trybów o różnym przeznaczeniu (m.in. codzienny, wybielający, delikatny, do masażu dziąseł itd.), końcówki wymienne (m.in. standardowa, wybielająca, ortodontyczna itd.) oraz funkcje zapewniające komfort użytkowania (np. timery, czujnik siły nacisku, wskaźnik zużycia włosia itd.).

Kto powinien stosować soniczną szczoteczkę do zębów?

Po szczoteczkę soniczną może sięgnąć właściwie każdy. Na rynku tego typu produktów znajdują się modele przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Soniczna szczoteczka do zębów dla dziecka powinna być odpowiednio mniejsza i delikatniejsza w swoim działaniu. Urządzenia, których praca opiera się na technologii fal dźwiękowych, najczęściej polecane są osobom cierpiącym na nadwrażliwość zębów i dziąseł. Świetnie sprawdzą się również u użytkowników aparatów ortodontycznych czy posiadaczy implantów, mostów, koron oraz protez. Szczoteczka soniczna to przyrząd dla każdego, komu tylko zależy na kompleksowej pielęgnacji jamy ustnej. 

Sprawdź ofertę wysokiej jakości szczoteczek sonicznych do zębów od marki Smilesonic pod adresem https://smilesonic.com/pl/kategoria-produktu/szczoteczki-soniczne/ 

Jakie są zalety sonicznej szczoteczki do zębów?

Oto zalety sonicznej szczoteczki do zębów:

 • pracuje cicho
 • jest skuteczna i bezpieczna
 • zapewnia świeży oddech na długo
 • poprawia zdrowie zębów i dziąseł
 • zapobiega dolegliwościom jamy ustnej, np. próchnicy
 • posiada kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu, dzięki czemu każda osoba może wybrać ten odpowiedni dla siebie
 • posiada funkcje zapewniające komfort użytkowania, np. timery, wszelkiego rodzaju wskaźniki oraz czujniki
 • usuwa całą płytkę nazębną z powierzchni zębów
 • przeciwdziała tworzeniu się kamienia nazębnego
 • poprawia barwę zębów poprzez usuwanie przebarwień powierzchniowych
 • oczyszcza trudno dostępne miejsca, np. przestrzenie międzyzębowe
 • jest świetna dla użytkowników aparatów ortodontycznych, mostów, koron oraz implantów.
Szczoteczka soniczna marki s
smilesonic

Wpływ stosowania sonicznej szczoteczki do zębów na zdrowie jamy ustnej

Regularne stosowanie sonicznej szczoteczki do zębów wpływa zdecydowanie pozytywnie na zdrowie jamy ustnej. O konkretnych korzyściach zdrowotnych przeczytasz poniżej.

 1. Zdrowsze zęby

Badania wykazują, że szczoteczka soniczna usuwa nawet do 100% płytki nazębnej, czyli sześć razy więcej niż szczoteczka manualna! Tak duża ilość usuniętych bakterii zrobi wrażenie nawet na najbardziej wymagających użytkownikach. Płytka nazębna nie ma żadnych szans w walce
z technologią soniczną!

 1. Bielsze zęby

Szczoteczki soniczne posiadają nie tylko specjalny tryb wybielający, który pomaga usuwać przebarwienia powierzchniowe, ale również wybielające końcówki wymienne z twardszymi włóknami. Regularne szczotkowanie zębów za ich pomocą może poprawić barwę szkliwa nawet o kilka odcieni! Warto jednak pamiętać, aby wraz z trybem wybielającym nie stosować silnie wybielającej pasty z wysokim współczynnikiem ścieralności, gdyż w ten sposób można doprowadzić do uszkodzenia zębów.

 1. Zdrowsze dziąsła

W jamie ustnej, która nie jest oczyszczana, już po kilku dniach zaczynają się procesy zapalne dziąseł. Szczoteczki soniczne, np. poprzez usuwanie osadów z przestrzeni międzyzębowych, zmniejszają ryzyko krwawienia dziąseł oraz tworzenia się kieszonek dziąsłowych i kostnych. Dzięki temu zapobiegają chorobom przyzębia. Niektóre modele szczoteczek sonicznych dodatkowo wyposażone są w specjalne tryby do masażu dziąseł, którego zadaniem jest ich wzmocnienie.

 1. Świeższy oddech

Regularne stosowanie szczoteczki sonicznej zapewnia też świeży oddech przez dłuższy czas. W trudno dostępnych miejscach jamy ustnej gromadzą się zanieczyszczenia, które mogą być rozkładane przez bakterie, a co za tym idzie – mogą przyczyniać się do występowania nieprzyjemnego zapachu. Na szczęście szczoteczka soniczna jest w stanie oczyścić różne zakamarki jamy ustnej, usuwając tym samym drobnoustroje odpowiedzialne za nieświeży oddech.

 1. Bez dolegliwości

Jak już wspomnieliśmy, stosując szczoteczkę soniczną regularnie, pozbywasz się płytki nazębnej, a więc zapobiegasz tworzeniu się kamienia nazębnego, którego obecność w jamie ustnej zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy. Ponadto chronisz swoje dziąsła przed stanami zapalnymi.

Czyszcząc swoją jamę ustną za pomocą szczoteczki sonicznej, poprawiasz ogólne zdrowie zębów i dziąseł. Próchnica i paradontoza nie mają żadnych szans w walce z technologią fal dźwiękowych. Pamiętaj, że utrzymując swoje zęby w zdrowiu, zaoszczędzasz nie tylko czas spędzony w gabinecie stomatologicznym, ale również pieniądze wydawane na zabiegi stomatologiczne. Nie oznacza to jednak, że wcale nie musisz tam chodzić. Warto konsultować stan swojej jamy ustnej ze stomatologiem przynajmniej raz na pół roku.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj