Zabawy dla 2-latka w domu i na dworze: 28 pomysłów

Strona głównaDzieckoZabawy dla 2-latka w domu i na dworze: 28 pomysłów

Dwulatek to mały odkrywca, który chłonie świat wszystkimi zmysłami. Zabawa jest dla niego nie tylko rozrywką, ale przede wszystkim sposobem na poznawanie otoczenia i zdobywanie nowych umiejętności. Jak zatem zorganizować czas maluszkowi, by czerpał radość z zabawy, a jednocześnie rozwijał się harmonijnie? Poznaj 50 sprawdzonych pomysłów na gry i zabawy dla 2-latka, które można zrealizować zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu.

Zabawy sensoryczne

Zabawy sensoryczne to hit wśród dwulatków. Pozwalają one dziecku poznawać świat wszystkimi zmysłami, a jednocześnie stymulują rozwój motoryki małej. Oto kilka propozycji:

  1. Masy plastyczne – przygotuj domową ciastolinę lub masę solną i zachęć malucha do ugniatania, wałkowania i wyciskania różnych kształtów. Możesz też kupić gotową ciastolinę o różnych fakturach, np. brokatową lub z drobinkami.
  2. Zabawy z ryżem, kaszą lub fasolą – przesypywanie sypkich produktów z pojemnika do pojemnika to świetny trening dla małych rączek. Możesz też ukryć w nich drobne zabawki i zachęcić dziecko do ich odnajdywania.
  3. Malowanie palcami – przygotuj duży arkusz papieru i nietoksyczne farby. Pozwól maluchowi dowolnie malować palcami, dłońmi, a nawet stopami. To nie tylko świetna zabawa, ale też trening kreatywności.
  4. Zabawy z wodą – dwulatki uwielbiają pluskać się w wodzie. Możesz zorganizować kąpiel z zabawkami, przelewać wodę z kubeczka do kubeczka lub puszczać bańki mydlane.

Gry ruchowe

Dwulatek ma ogromną potrzebę ruchu. Warto zatem zadbać o to, by miał okazję do aktywności fizycznej zarówno w domu, jak i na dworze. Oto kilka pomysłów:

  1. Tor przeszkód – zbuduj prosty tor przeszkód z poduszek, kartonów i innych bezpiecznych przedmiotów. Zachęć malucha do przechodzenia przez tunel, przeskakiwania przez przeszkody i czołgania się.
  2. Taniec – włącz ulubioną muzykę malucha i zachęć go do tańca. Możesz pokazywać proste kroki i figury, które dziecko będzie naśladować.
  3. Zabawa w chowanego – schowaj się za zasłoną lub drzwiami i zachęć dziecko, by cię odnalazło. Potem zamieńcie się rolami. To świetny trening spostrzegawczości i orientacji przestrzennej.
  4. Gra w piłkę – kopanie, rzucanie i łapanie piłki to podstawowe umiejętności, które warto trenować już od najmłodszych lat. Wybierz lekką, miękką piłkę i zachęć malucha do zabawy.

Gry edukacyjne

Choć dwulatek jest jeszcze za mały na typowe gry edukacyjne, można zaproponować mu proste zabawy, które będą stymulować jego rozwój poznawczy. Oto kilka propozycji:

  1. Dopasowywanie kształtów – przygotuj kartonowe figury geometryczne i pudełko z otworami w odpowiednich kształtach. Zadaniem dziecka będzie dopasowanie figur do otworów. To świetny trening spostrzegawczości i logicznego myślenia.
  2. Układanie puzzli – wybierz proste puzzle o dużych elementach, najlepiej drewniane. Pomóż maluchowi ułożyć obrazek, nazywając poszczególne elementy.
  3. Segregowanie – daj dziecku pojemnik z różnymi przedmiotami (guziki, klocki, kredki) i poproś, by posegregowało je według koloru, kształtu lub wielkości. To ćwiczenie koncentracji i umiejętności klasyfikowania.
  4. Memory – przygotuj pary jednakowych obrazków i rozłóż je obrazkami do dołu. Zadaniem dziecka będzie odnajdywanie par. To wstęp do treningu pamięci.

Zabawy tematyczne

Dwulatek zaczyna interesować się otaczającym go światem i chętnie naśladuje dorosłych. Warto to wykorzystać, proponując zabawy tematyczne:

  1. Zabawa w dom – zorganizuj kącik z miniaturowymi mebelkami i zachęć dziecko do zabawy w dom. Może ono wcielać się w różne role – mamy, taty, dziecka – i odgrywać codzienne sytuacje, np. gotowanie, sprzątanie, opiekę nad lalką.
  2. Zabawa w sklep – zgromadź różne produkty (mogą być zabawkowe lub prawdziwe) i zachęć dziecko do zabawy w sklep. Może ono być sprzedawcą lub klientem, pytać o cenę, płacić i pakować zakupy.
  3. Zabawa w lekarza – przygotuj zestaw małego doktora (stetoskop, strzykawkę, bandaż) i zachęć dziecko do badania i leczenia pluszaków. To nie tylko świetna zabawa, ale też sposób na oswajanie dziecka z wizytami u lekarza.
  4. Zabawa w warsztacie – daj dziecku zabawkowe narzędzia (młotek, śrubokręt, klucze) i zachęć do majsterkowania. Może ono naprawiać zabawki lub konstruować proste budowle z klocków.

Zabawy na świeżym powietrzu

Przebywanie na świeżym powietrzu jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Oto kilka pomysłów na aktywności dla dwulatka na dworze:

  1. Zabawy w piaskownicy – kopanie, przesypywanie i budowanie z piasku to ulubione zajęcia większości maluchów. Zaopatrz dziecko w wiaderko, łopatkę i foremki, a godziny świetnej zabawy murowane.
  2. Puszczanie baniek mydlanych – dwulatki są zafascynowane bańkami mydlanymi. Możesz kupić gotowy płyn lub zrobić go samodzielnie. Do puszczania baniek wystarczą słomki lub proste sznurki z drucików.
  3. Zbieranie skarbów – spacerując po parku lub lesie, zachęć dziecko do zbierania „skarbów” – szyszek, kamyków, liści. Możecie je potem wykorzystać do prac plastycznych lub założyć kolekcję przyrodniczą.
  4. Jazda na rowerku – rowerek biegowy to idealny prezent dla dwulatka. Jazda na nim rozwija równowagę, koordynację i pewność siebie. Pamiętaj tylko o kasku i ochraniaczach.

Zabawy plastyczne

Dwulatek zazwyczaj uwielbia wszelkie zabawy plastyczne. Pozwalają one rozwijać zdolności manualne i kreatywność, a przy okazji są źródłem wielkiej frajdy. Oto kilka propozycji:

  1. Rysowanie kredkami – zaopatrz malucha w duży blok i grube kredki świecowe. Pozwól mu dowolnie rysować i bazgrać. Możesz też pokazywać proste kształty do naśladowania, np. koła, kreski, fale.
  2. Wyklejanki – przygotuj kolorowe papiery, klej i nożyczki (najlepiej z zaokrąglonymi końcami). Pomóż dziecku wyciąć proste kształty i zachęć do przyklejania ich na kartkę. Możecie też robić wydzieranki z kolorowych gazet.
  3. Lepienie z plasteliny – plastelina to świetny materiał do ćwiczenia motoryki małej. Pokaż dziecku, jak ugniatać, wałkować i formować proste kształty. Możecie lepić ludziki, zwierzątka lub owoce.
  4. Malowanie farbami – przygotuj farby plakatowe i duże arkusze papieru. Pozwól dziecku dowolnie malować pędzlem, gąbką lub palcami. Możecie też robić odbitki z liści, korków lub innych przedmiotów.

Zabawy muzyczne

Muzyka odgrywa ogromną rolę w rozwoju dziecka. Stymuluje ona nie tylko słuch, ale też motorykę, pamięć i wyobraźnię. Oto kilka pomysłów na zabawy muzyczne dla dwulatka:

  1. Śpiewanie piosenek – naucz dziecko prostych piosenek z powtarzającymi się frazami i gestami, np. „Wlazł kotek na płotek”, „Głowa, ramiona, kolana, pięty”. Śpiewajcie je razem przy różnych okazjach.
  2. Granie na instrumentach – zaopatrz malucha w proste instrumenty muzyczne, takie jak grzechotki, bębenki, cymbałki. Zachęcaj do eksperymentowania z dźwiękami i rytmem. Możecie też zrobić własne instrumenty z pustych pojemników i ziaren.
  3. Słuchanie muzyki – puszczaj dziecku różne rodzaje muzyki – klasyczną, ludową, dziecięcą. Obserwuj jego reakcje i pozwól mu swobodnie reagować na dźwięki ruchem lub głosem.
  4. Zabawy rytmiczne – pokazuj dziecku proste rytmy (klaskanie, tupanie, uderzanie o uda) i zachęcaj do naśladowania. Możecie też maszerować lub tańczyć w rytm muzyki.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj