Rosnąca popularność nowoczesnych technologii, stosowanych w dzisiejszym budownictwie, umożliwia realizację inwestycji w sposób coraz bardziej przyjazny dla środowiska i ekologiczny. Taki efekt można osiągnąć głównie poprzez usprawnienie efektywności energetycznej, czyli redukcję zużycia energii z nieodnawialnych źródeł. Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym innowacjom mającym wpływ na zwiększenie ekologiczności domów jednorodzinnych.
Domy bardziej eko
Energooszczędny dom, pozostający w harmonii z naturą, to przede wszystkim budynek o podniesionej efektywności energetycznej, co oznacza znaczne ograniczenie zużycia energii z nieodnawialnych źródeł. W osiągnięciu tego celu stosuje się wysokiej jakości materiały budowlane, najefektywniejsze izolacje termiczne, urządzenia grzewcze i klimatyzacyjne o wyższej sprawności i klasie energetycznej, systemy automatyzacji w inteligentnym domu oraz technologie korzystające z odnawialnych źródeł energii.
W obliczu problemu wyczerpywania się zasobów wody pitnej na naszej planecie, domy z założenia ekologiczne wdrażają systemy mające na celu zminimalizowanie zużycia wody i efektywniejsze wykorzystanie opadów deszczu poprzez poprawę retencji. W efekcie takie domy emitują mniej zanieczyszczeń, zużywają mniejszą ilość energii pochodzącej z nieodnawialnych źródeł, a także przyczyniają się do oszczędności wody, co przekłada się na niższe rachunki dla właściciela.
Energooszczędne rozwiązania w projektach domów jednorodzinnych
Współczesne budownictwo wykorzystuje coraz lepsze materiały budowlane, które muszą spełniać surowe normy, aby zwiększyć szczelność domów i zminimalizować utratę ciepła. Szczególny nacisk kładzie się na termoizolacyjne materiały używane do izolacji poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Ponadto, ekologiczne domy często są wznoszone z naturalnych materiałów, takich jak drewno (szkieletowe konstrukcje w systemie kanadyjskim), czy silikaty, co wpływa na efektywność energetyczną budynku. Aktualnie każdy nowo budowany dom musi spełniać warunki techniczne WT 2021, w których kluczowym parametrem jest EP, czyliwskaźnikrocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną w odniesieniu do metra kwadratowego jego powierzchni. Projekty domów realizowane przez inwestorów muszą posiadać EP mniejsze niż 70 kWh/m2.
Ogrzewanie i wentylacja
W kontekście efektywnego ogrzewania domu, coraz bardziej popularne są niskoemisyjne rozwiązania grzewcze, które nie korzystają nadmiernie z energii z nieodnawialnych źródeł. Rosnąca popularnością cieszy się zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania domu. Jest ona efektywnym rozwiązaniem, pozyskującym ciepło z gruntu, wody lub powietrza. Taki system wymaga energii elektrycznej, co nie do końca jest zgodne z dążeniem do niskoemisyjności. Bilans energetyczny jest jednak na korzyść pompy, gdyż zużyta energia jest znacznie mniejsza niż wygenerowane przez pompę ciepło. Idealny stan zaistnieje, gdy energia do zasilania urządzenia będzie pochodzić z odnawialnych źródeł, na przykład z instalacji fotowoltaicznej. W takim przypadku warto rozważyć również ogrzewanie elektryczne całego domu.
Kolejnym rozwiązaniem są niskoemisyjne kotły na gaz. Ogrzewanie gazowe, choć nieco mniej ekologiczne, emituje mniej szkodliwych substancji niż tradycyjne kotły na paliwo stałe.
Równie istotnym elementem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja, która poprzez wymiennik ciepła ogrzewa wprowadzone świeże powietrze. Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wpływa również na ekonomie całej inwestycji, gdyż likwiduje konieczność wykonania drogich ciągów kominowych.
Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Odnawialne źródła energii są powszechnie wykorzystywane w energooszczędnych domach, szczególnie w postaci instalacji fotowoltaicznych, czy kolektorów słonecznych. Produkcja prądu na użytek gospodarstwa domowego wspomaga omówione wcześniej systemy pompy ciepła, czy rekuperacji, czyniąc dom jeszcze mniej emisyjnym. Nieco inną funkcję ma instalacja solarna. Projekty domów wyposażone w to rozwiązanie mogą produkować ciepłą wodę użytkowa na potrzeby domowników. Oszczędność energii jest znaczna, gdyż nie musimy wykorzystywać kotłów gazowych, czy prądu do podgrzania wody. Sporadycznie i na razie na niewielką skalę wprowadzane są również innowacje takie jak turbiny wiatrowe generujące prąd, zmniejszając tym samym zużycie energii z nieodnawialnych źródeł.
Oszczędzaj wodę – mała retencja w gospodarstwie domowym.
Jeśli mamy w planach budowę energooszczednego domu, z dbałością o ekologiczny charakter inwestycji powinniśmy pomyśleć również o systemowym rozwiązaniu odzyskiwania i magazynowania wody. Zarządzanie wodą w ekologicznych domach obejmuje systemy recyrkulacji, które umożliwiają ponowne wykorzystanie zużytej wody, oraz małą retencję, czyli skuteczne zagospodarowanie wód deszczowych. Zastosowanie nowoczesnych systemów nawadniania przyczynia się również do oszczędniejszego wykorzystania wody w ogrodzie. Zadbanie o skuteczne magazynowanie i dystrybucję deszczówki w gospodarstwie domowym jest opłacalne również dlatego, że istnieją rządowe programy wsparcia i dofinansowania systemów zatrzymywania wód opadowych.
Dlaczego warto zainwestować w energooszczędny dom?
Budowa niskoemisyjnych i energooszczędnych domów, będących w harmonii z naturą jest korzystna dla inwestora nie tylko ze względu na bezpieczną interakcję z najbliższym środowiskiem, ale także poprzez benefity finansowe. Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, poprawa efektywności energetycznej i redukcja kosztów eksploatacyjnych przekładają się na niższe rachunki dla właściciela. Inwestycja w ekologiczny dom oznacza więc nie tylko troskę o planetę, ale również oszczędności w długotrwałej perspektywie czasowej oraz poprawę samopoczucia mieszkańców.