Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
1552
rok szkolny
2004/2005

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

"Magiczny kwiat" - twórczość dzieci w wieku przedszkolnym

"Dziecko ma w sobie naturalną potrzebę wyrażania sobie samemu i innym tego co myśli, co czuje." Aby dziecko mogło wyzwolić swój wewnętrzny świat posługiwać się właściwymi mu sposobami ekspresji słowem mówionym, aktywnością plastyczną i muzyczną trzeba uszanować jego spontaniczność, nie należy lekceważyć dziecka czy traktować jego inicjatywy z obojętnością.
Nie potrzeba go do tego skłaniać, a jedynie stworzyć możliwości do uzewnętrzniania tego co pragnie wyrazić.

Twórcza praca dziecka wymaga szczególnej atmosfery emocjonalnej, którą tworzy nauczyciel wspólnie z dziećmi. Atmosfery swobodnej pracy, pozbawionej nerwowości, atmosfery sprzyjającej kształtowaniu twórczości dziecięcej. Nauczyciel jest osobą, która stwarza odpowiedni klimat i nastrój wyzwalający zaufanie we własne siły i zapał do takiej czy innej formy ekspresji.

Prawidłowo przeprowadzone zajęcia związane z twórczością pozwalają mu odzyskać wiarę we własne siły i możliwości, przekonać, że potrafi coś zrobić co podoba się innym, co jest przydatne, dobre i ładne. Każde dziecko spragnione jest przecież pogodnego nastroju, życzliwości, przeżyć artystycznych, a także możliwości uczenia się i działania.

Pedagogiczny walor własnej aktywności szczególnego znaczenia nabiera w przypadku dzieci cichych, nieśmiałych.

A więc chcemy podkreślić, że istotnym czynnikiem w rozwijaniu twórczości dzieci jest fakt, w jakim stopniu twórczy jest sam nauczyciel. Im bardziej jest on kreatywny, tym chętniej akceptuje pomysły swoich wychowanków.

Aby stworzyć warunki do rozwijania twórczej postawy przeprowadziłyśmy akcję plastyczną p.t. "Magiczny kwiat" z grupą 5 i 6 latków.

Celem naszego zajęcia było odkrywanie możliwości twórczych dzieci oraz rozwijanie wyobraźni twórczej poprzez ekspresję słowną i plastyczną.
Muzyka relaksacyjna oraz opowiadanie nauczycielki były inspiracją do wykonania pracy plastycznej.


REKLAMA

W sali gimnastycznej przygotowałyśmy różnorodne formaty i kolory kartonów oraz koszyczki z różnorodnym materiałem plastycznym: papierem kolorowym, włóczką, folią, plasteliną, guzkami.

Przy muzyce dzieci wysłuchały opowiadania:

Zapraszam was dziś do zaczarowanej krainy. Jest piękna, urocza. Jest ciepło, świeci słońce. Nad nami przepływają różowe obłoczki na żółtym niebie.
Płynie strumyk, woda w nim jest chłodna i jest koloru pomarańczowego...

Po wysłuchaniu opowiadania, stworzeniu przez nauczycielkę atmosfery tajemniczości dzieci wybrały formę pracy: zespołową lub indywidualną, miejsce na sali oraz format i kolor kartonu. Większość dzieci wybrała pracę w zespołach i duże kolorowe kartony. Na początku dzieci przeglądały zawartość koszyczków, po czym szybko zabrały się do wykonania "Magicznego kwiatu".
Dzieci pracujące w grupach często rozmawiały na temat wykonywanej prący, którą tworzyły z wielkim zaangażowaniem. Warto zwrócić uwagę, że dzieci nie korzystały z naszej pomocy, nie miały trudności w pracy.

Podczas całego zajęcia towarzyszyła dzieciom muzyka. Stwarzała ona nastrój zaczarowanej krainy i inspirowała dzieci do twórczej pracy.
Po wykonaniu pracy dzieci wymyślały nazwę kwiatka oraz określały jego magiczne właściwości. Wypowiedzi dzieci zapisywane były przez nas na wcześniej przygotowanych kolorowych kartkach.
A oto propozycje dzieci:

 • Świetliczek (świeci w nocy),
 • Serduszkowiec (rozdaje serduszka),
 • Kwiatki nocne (atakują gwiazdami),
 • Hokus pokus (może zwijać płatki),
 • Wielki kwiat (daje moc małym kwiatkom).
  Praca razem z podpisem trafiała na wystawę. W ten sposób powstała ekspozycja prac dzieci.

  Uwzględniając różnorodne tempo pracy dzieci przygotowałyśmy dodatkowe zadania do wyboru na dużych arkuszach papieru:

 • dokończ zaczarowanego węża,
 • odrysuj swoją rękę - wymyśl zwierzątko z zaczarowanej krainy,
 • wykonaj swoją wizytówkę - do wykonania tego zadania przygotowane były kartony, kredki, flamastry, karteczki samoprzylepne.

  Po zakończonej pracy przygotowałyśmy zaczarowane pudełko z którego dzieci wyczarowały cukierki, co sprawiło dzieciom ogromną radość.

  Podczas tych zajęć dzieci bardzo angażowały się w swoją pracę. Wszystkie bardzo chętnie wypowiadały swoje propozycje, była to dla nich wspaniała zabawa, gdyż nie wprowadzane były żadne ograniczenia, dzieci tworzyły pracę z różnorodnych materiałów plastycznych, poprzez co rozwijały myślenie twórcze.
  Wszyscy uczestniczyliśmy w porządkowaniu sali oraz w oglądaniu powstałych prac. Ważnym elementem każdego zajęcia była też atmosfera, którą starałyśmy się stworzyć.

  Podstawowymi jej cechami było: poczucie bezpieczeństwa, wolności, nieskrępowanej swobody i akceptacji zarówno ze strony nauczycielki jak i całej grupy. Zajęciom tym towarzyszyło również humor i dobra zabawa.

  Zajęcie to miało jeszcze inny aspekt, a mianowicie było zrealizowane przy współpracy opiekuna stażu i nauczyciela kontraktowego.

  Pozwoliło to nam wspólnie opracować koncepcję zajęcia. Dało nam również możliwość współpracy, realizacji wspólnych pomysłów, a przede wszystkim sprawiło nam ogromną satysfakcję i przyjemność.

  Uważamy że jest to bardzo dobra forma współpracy dzięki której zarówno stażysta jak i opiekun mają możliwość, lepszego poznania wspólnej pracy, wymiany pomysłów oraz zdobywania nowych doświadczeń.

  Beata Cieślak
  Aleksandra Leonarczyk


 • Zaświadczenie online  numer online: 58 gości

  reklama